Najbliższy weekend upłynie miłośnikom wydarzeń kulturalnych nie tylko pod znakiem Nocy Muzeów. W wybranych kinach odbędą się bowiem przedpremierowe pokazy filmu „Książę”, opowiadającego o najgłośniejszej i dotychczas jedynej kradzieży dzieła sztuki z Galerii Narodowej w Londynie. Dystrybutorem w Polsce jest Monolith Films.
Już od najbliższego piątku, tj. od 13 maja, w wybranych kinach w całej Polsce dostępne będą przedpremierowe pokazy filmu „Książę” z laureatami Oscarów w rolach głównych: Jimem Broadbentem i Helen Mirren. Duet ten gwarantuje aktorstwo na najwyższym poziomie, a zważywszy na fakt, iż mamy tu do czynienia z dziełem producenta takich hitów, jak „Notting Hill”, „Boska Florence”, „Judy”, „Królowa”, „Slumdog, milioner z ulicy” czy „Żelazna dama”, widzowie powinni przygotować się na znakomitą rozrywkę, łzy wzruszenia i kryminalną akcję w tle. Obraz wchodzi do kin w naszym kraju 20 maja 2022.
„Książę” opowiada o Kemptonie Buntonie, niepozornym brytyjskim taksówkarzu, za swoje przekonania gotowym walczyć nawet z władzą. Został on oskarżony o wykradzenie z Galerii Narodowej w Londynie „Portretu Księcia Wellingtona” autorstwa Francisca Goyi. Była to pierwsza tego typu sytuacja w dziejach tej renomowanej instytucji i do dziś pozostaje jedyną kradzieżą w jej obecnie niemal dwustuletniej historii. Czynem tym Kempton ośmieszył brytyjskie władze, dokonał tego jednak w szczytnym celu.
Oczywiście znakomity scenariusz i reżyseria są bardzo istotne, ale dziennikarzy i widzów najbardziej zachwycają aktorskie kreacje Jima Broadbenta wcielającego się w postać Kemptona Buntona i Helen Mirren w roli jego żony, Dorothy Bunton.
Jestem przekonana, że widzowie zakochają się w filmowym Kemptonie, bo Jim zagrał go tak, jak tylko on potrafi: z wdziękiem i szelmowską iskierką w oku – mówi Nicky Bentham, producentka.
Byłem pod dużym wrażeniem przygotowania Helen, jej aktorskiej transformacji. Jestem pewien, że zaskoczy widzów tą rolą – dodaje Roger Michell, reżyser.
Wielką Brytanią wstrząsa szokująca wiadomość o zuchwałym skoku na Galerię Narodową. Policja twierdzi, iż za kradzieżą bezcennego portretu Księcia Wellingtona pędzla wielkiego Goyi stoi prawdopodobnie potężna międzynarodowa szajka. Czytając te wiadomości, skromny taksówkarz, Kempton Bunton, nie może powstrzymać śmiechu, ponieważ bezcenny Książę spoczywa w jego własnej szafie, w domu w Newcastle. Bunton lubi swoje proste życie, kocha żonę i synów, lecz nie znosi wszelkiej niesprawiedliwości. Pod tym względem jest niepoprawnym idealistą, co nierzadko wpędza go w mniejsze lub większe kłopoty. Kradzież obrazu to z pewnością nie lada wyskok, aczkolwiek cel należy uznać za szlachetny. Kempton w anonimowych listach proponuje władzom zwrot dzieła, pod warunkiem wprowadzenia pewnych świadczeń na rzecz najbiedniejszych. Gdy policja wpadnie na jego trop, Robin Hood z Newcastle będzie musiał zmierzyć się z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości oraz, co gorsze, z gniewem własnej żony.
zajrzyj po więcej:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz