środa, 27 października 2021

Artyści solidarni z migrantami. Premiera utworu „sKraj”

Wspólny głos kilkudziesięciu polskich artystów z całego kraju wybrzmiewa jako akt solidarności z migrantami przebywającymi na granicy polsko-białoruskiej. Wideoklip towarzyszący utworowi „sKraj”, gdyż o nim właśnie mowa, pojawił się 21 października 2021 na kanale YouTube wokalistki Beaty Banasik. 



Osoby zaangażowane w ten wyjątkowy projekt spotkały się W Dobrym Tonie Studio, by wyrazić chęć niesienia pomocy poszkodowanym i nawoływać do działań na rzecz migrantów. Głównym patronem jest tu Polska Akcja Humanitarna PAH.

„Nikt nie jest nielegalny”. Owo pozornie proste stwierdzenie wyświetla się na ekranie w pierwszych sekundach teledysku. Nawiązuje ono bezpośrednio do dramatycznej sytuacji rozgrywającej się obecnie na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od czasu wprowadzenia stanu wyjątkowego mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym na ogromną skalę. W ciągu ostatnich tygodni w strefie konfliktu eskalowała przemoc wobec osób przybyłych tam w nadziei na uzyskanie azylu. Z relacji Grupy Granica, czyli koalicji organizacji pozarządowych, aktywistów, prawników i badaczy, powstałej, aby nieść pomoc uchodźcom, dowiadujemy się, iż osoby ukrywające się w przygranicznych lasach cierpią nierzadko z powodu skrajnego wychłodzenia i głodu, potrzebują pomocy medycznej. Polska straż graniczna siłą zmusza uchodźców do powrotu na granicę białoruską. Na miejscu brakuje zaopatrzenia i wsparcia medycznego. Nie są wpuszczani także przedstawiciele organizacji humanitarnych. Są za to potwierdzone pierwsze ofiary śmiertelne.


Utwór „sKraj” stanowi wyjątkowa prośbę artystów o przejęcie się losem ludzi tkwiących dziś przy polskiej granicy. Inicjatorką akcji oraz autorką słów i muzyki jest Beata Banasik-Starczewska, wokalistka, autorka tekstów, kompozytor i reżyser. Pod pseudonimem artystycznym Béa wydała album „TyJaMy  czyli fragmenty listów niewykorzystanych”. Przez lata występowała na scenie, parając się szeroko pojętą poezją śpiewaną. Została ponadto laureatką wielu festiwali piosenki, między innymi Pamiętajmy o Osieckiej, Studencki Festiwal Piosenki czy Przegląd Piosenki Aktorskiej


Piosenka powstała dokładnie 4 października – mówi Beata Banasik-Starczewska. Starałam się przez jakiś czas dotrzeć do „nazwisk”. Nie udało się. Wieczorem, we wtorek 13 października, postanowiłam rozpocząć działania na własną rękę. Zadzwoniłam do wszystkich znajomych artystów, z którymi miałam przyjemność pracować do tej pory. Część z różnych powodów nie mogła, ale WSZYSCY chcieli uczestniczyć w projekcie. Dodam, że jest to akcja całkowicie charytatywna. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować studio W Dobrym Tonie za wsparcie projektu! Liczba osób zaangażowanych rosła. Kamil Barański, który miał być w tym projekcie pianistą, a stał się zarówno aranżerem, jak i producentem muzycznym „sKraju”, zadzwonił do Ady Kiepury, która przyprowadziła na nagrania kilkunastoosobowy chór. Po rozpuszczeniu informacji okazało się, że w studio zamiast dziesięciu wokalistów znalazło się ich nagle kilkadziesiąt, chyba około trzydziestu. Biedny operator, któremu zostało ostatnich czterdzieści minut na zrobienie materiału wideo. Ale udało mu się. Działaliśmy spontanicznie, a energia ludzi była niesamowita. No i nasza mała Lauraktóra przyszła do studia z mamą Bożeną i dzielnie wytrwała z nami do końca. I to w jakim stylu!!! Produkcja muzyczna równolegle z klipem trwała od 25 do 27 października. Od razu po zakończeniu nagrań jechałyśmy z producentką do Łodzi na całonocny montaż. Wróciłam do domu o ósmej rano w czwartek. Tego samego dnia o dwunastej była premiera.


Muzycy podkreślają, iż wzięli udział w tym przedsięwzięciu, aby „tragedia uchodźców nie została zapomniana”. W piosence śpiewają: „Popatrz w swoje oczy, poszukaj sumienia. Ten sam człowiek, który nas przypomina do złudzenia, gdzieś wrzucony w ciemny las, szuka wytchnienia, a ty nic”. Chcą dotrzeć do możliwie największego grona odbiorców i zachęcić do wsparcia imigrantów, a także uzmysłowić społeczeństwu, z czym ci się borykają. Patronat nad akcją objęły również: Centrum Wielokulturowe, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Chlebem i Solą  Polacy dla uchodźcówPolskie Forum Migracyjne, Kuchnia Konfliktu Instytut Równowagi Społeczno-EkonomicznejStanowisko na temat sytuacji na granicy zajęły również UNICEF Polska i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.


Niech ten utwór leci w świat i niech będzie hymnem niekończącej się (niestety) tragedii na granicy. To utwór, który chciałabym, żeby zmuszał do refleksji. Bez względu na nasze poglądy polityczne, na naszą wiarę lub niewiarę. Człowiek jest człowiekiem i zasługuje na ludzkie traktowanie. O to walczymy  podsumowuje Béa.



zajrzyj po więcej:

Beata Banasik na Facebooku

Beata Banasik na Instagramie



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz