piątek, 11 października 2019

Aga Dyk z teledyskiem do singla „S.O.S.”

Właśnie dziś, tj. 11 października br., w Internecie ukazał się teledysk do najnowszego, niosącego głębokie przesłanie singla Agi Dyk, zatytułowanego „S.O.S.”. 

Młodzi ludzie spędzają współcześnie nawet do siedmiu i pół godziny dziennie na korzystaniu z mediów elektronicznych, nie licząc odtwarzaczy mp3 i telefonów komórkowych. To więcej niż wynosi czas poświęcony na sen. Badania wykazują ponadto, że nadużywanie Internetu ma negatywny wpływ na kontakty z rodziną i z rówieśnikami. Dziecko zbyt często przebywające w sieci nie interesuje się życiem realnym, uważając je za mniej ciekawe, mniej kolorowe. Zaczyna zaniedbywać obowiązki domowe, izoluje się od świata. Problem tkwi w tym, iż w sześćdziesięciu procentach domów nie istnieją żadne zasady korzystania ze smartfonów, a trzydzieści pięć procent rodziców nigdy nie rozmawiało z młodocianymi internautami o regułach użytkowania telefonu komórkowego. Umiar to słowo klucz. Jeśli nie istnieją określone wytyczne, młodzież zaczyna stosować własne, mogące być dla niej tragiczne w skutkach. W wirtualnej rzeczywistości wszystko jest prostsze, szybsze. Przesuwając opuszkami palców po ekranie tabletu, można dokonać „nadzwyczajnych rzeczy”, w realnym świecie dużo trudniejszych do zrealizowania. Dlatego tak niepokojąco przedstawiają się relacje społeczne „tabletowych dzieci”. Wpatrzone w ekran tabletu, nie czują potrzeby obdarzania uwagą dorosłych i rówieśników. Coraz słabiej orientują się w ich emocjach i w tym, czego oni oczekują.*

*Na podstawie wyników badań prowadzonych wśród 22.086 uczniów i 3.471 nauczycieli w Polsce, M. Dębski, Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka fonoholizmu w Polsce. Raport z badań, Fundacja Dbam o Mój Z@sięg, Gdynia, 2016.

O genezie powstania utworu Aga Dyk mówi tak: „S.O.S” jest moją reakcją i zarazem głosem sprzeciwu na to, co dzieje się w moim, w naszym najbliższym otoczeniu. Ja i moja rodzina-przyjaciele, została zastąpiona przez określenie ja i mój smartphone-komputer. Nie trzeba daleko szukać. W szkole, w pracy, w restauracji, w parku. Dorośli i dzieci w każdej wolnej chwili jak zahipnotyzowani patrzą w ekran swoich telefonów. Nikt ze sobą nie rozmawia. Nie szuka kontaktu z drugą osobą. Przebywanie cały czas w Sieci uzależnia, niszczy relacje międzyludzkie i oddala nas od naszych najbliższych. Granica jest bardzo cienka. Warto to sobie uzmysłowić by potem tę mądrość wpoić naszym dzieciom.


Za tekst piosenki odpowiada tandem Aga Dyk i Beata Ejzenhart, muzykę napisał zaś Marcin Kuczewski, od dawna współpracujący z wokalistką znakomity producent i kompozytor.


Aga Dyk to wokalistka, autorka tekstów, aktorka scen muzycznych i aktywna przedstawicielka Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich. Jest laureatką ponad dwudziestu festiwali i konkursów wokalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. W jej ręce trafiła między innymi Złota Jodła na XXX Jubileuszowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej 2003 czy Złota Nutka na XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Majowa Nutka” 2004. Współpracowała z krakowską formacją Kulturka, z którą nagrała takie utwory, jak „Mało wiesz o miłości” czy „Sorry mama”. Z formacją Sane stworzyła piosenkę „Berlin płonie”.

W roku 2004 roku wygrała program „Szansa na Sukces” z udziałem zespołu Brathanki. Pięć lat później grupa zaprosiła ją do współpracy. Od tego czasu zagrała z muzykami ponad pięćset koncertów w Polsce i zagranicą, zrealizowała również trzy płyty: „Brathanki grają Skaldów” (2011), „Kolędy” (2012) i „moMtyle” (2014). Ostatnie z wymienionych wydawnictw promował singiel „Mamo, ja nie chcę za mąż”, który zdobył już ponad 12 milionów odsłon w serwisie YouTube.

W 2015 Polskie Radio Kielce przyznało Adze Dyk Złoty Mikrofon w kategorii Wokalistka Roku 2015. Zdobyła Nagrodę Specjalną w Świętokrzyskim Plebiscycie Kobieta Roku 2016. Równolegle z działalnością w Brathankach rozpoczęła pracę nad solowymi utworami. Jej single „Creme Brulee” i „Wracaj.com” zyskały ponad milion wyświetleń na YouTube. W 2018 roku Aga wydała swój pierwszy solowy album, zatytułowany „Odlot na Dominikanę”.

Zajrzyj po więcej:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz