czwartek, 22 kwietnia 2021

Projekt t dot est powraca z singlem „SxMBA”

„SxMBA” to pierwszy singiel zapowiadający kolejny album jednoosobowego projektu t dot est. Balansuje on pomiędzy elektroniką, afrobeatem i IDM, a w nagraniach wzięli udział między innymi pochodzący z Kongo Daniel Mwangalalo i urodzona w Zimbabwe Amandla. Piosenka została zaśpiewana w dwóch językach: suahili i shona.



Piosenka jest o lwie, gatunku wymierającym – mówi t dot est. – Wielokrotnie, gdy zadawałem pytanie, czy ktoś widział lwa w jego naturalnym środowisku, otrzymywałem odpowiedź, że należy się pospieszyć. Utwór jest odniesieniem do ginących gatunków. Tych, które można jeszcze jeszcze zobaczyć w ich naturalnym środowisku, ale też o tych, których zobaczyć już nie będziemy mieli okazji. W utworze znajdziecie również staroafrykańską pieśń religijną.


Neologizm kryjący się w tytule „SxMBA” nawiązuje do słowa „lew”, co wynika z połączenia dwóch języków: suahili i shona. Tę propozycję muzyczną zbudowano na mocnym, eletroniczno-organicznym rytmie powstałym poprzez zmieszanie naturalnych instrumentów i syntezatorów. Singiel stanowi zapowiedź albumu opierającego się głównie na głosie ludzkim, rytmie i instrumentach akustycznych. Dopełnieniem kompozycji są wspomniane już syntezatory.



Jednoosobowy projekt t dot est powstał w 2014 roku. Reprezentuje gatunki na pograniczu IDM, folku, ambientu i jazzu. Artysta współpracował między innymi z Jakubem ŻyteckimJexusemSusanną JaraSimenem Kiil HavorsenemJulie HasfjordCinar Timur Szymonem Miką. Do tej pory nakładem ONIONWAVE i Ruska Bursa ukazało się łącznie siedem konceptualnych płyt . Nieodłącznym elementem muzyki t dot est jest głos ludzki, przeważnie w postaci damskiego śpiewu operowego lub folkowego. Inspiracjami dla t dot est są twórcy łączący świat muzyki elektronicznej i akustycznej, czyli Nils Frahm i Kiasmos, a także reprezentanci IDM, tacy jak Apex Twin czy Fizzarum. Czerpie on ponadto z twórczości artystów jazzowych, wśród których znajdują się Svensson Trio i Tord Gustavssen.


zajrzyj po więcej:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz