czwartek, 11 kwietnia 2019

Koncertowy maj w Nowohuckim Centrum Kultury

Maj w Nowohuckim Centrum Kultury zaczniemy koncertowo. Najpierw wspominając twórczość Wojtka Bellona, a następnie Jaquesa Brela. Podczas spektaklu „Bursztynowe drzewo” Art Color Ballet zabierze nas w nieoczywistą podróż przez dzieje. Z aktorami Teatru Capitol przeżyjemy niesamowitą noc w Andaluzji. Zobaczymy dwa spektakle w ramach Polskiej Sieci Tańca. Zespół Raz Dwa Trzy, w trakcie wyjątkowego koncertu, przypomni nam piosenki Wojciecha Młynarskiego. A gdyby komuś było mało, to zapraszamy na czwartą imprezę z cyklu „Nowa Huta Masters”!

5 maja (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
Koncert dla Wojtka Bellona
Majowy koncert pełen poetyckich pejzaży i dźwięku gitar…
Tematyka wierszy i piosenek Bellona sprawia, że każdy może w nich znaleźć intrygujący motyw, liryczny tekst poruszający serce. W swoich utworach pieśniarz często nawiązywał do twórczości poety Jerzego Harasymowicza, przemycał filozoficzne refleksje, nawoływał słuchaczy do bliskości z drugim człowiekiem, ucieczki od pośpiechu wielkiego miasta. W koncercie poświęconym pieśniarzowi, poecie, kompozytorowi, liderowi Wolnej Grupy Bukowina udział wezmą między innymi: Wolna Grupa Bukowina, Robert Kasprzycki z zespołem, Tomek Wachnowski i Adam Ziemianin.

Wojtek Bellon – zapalony turysta, członek PTTK, na każdą wędrówkę zabierał ze sobą gitarę.
Swój debiut pieśniarski przeżył latem 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie wraz z Grażyną Kulawik zdobył jedną z głównych nagród, co dało początek Wolnej Grupie Bukowina. Znaczącym sukcesem w karierze Bellona było zdobycie pierwszej nagrody na krakowskim Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w 1974 roku.
prowadzenie: Zbigniew Grzyb
bilety – 60/50 zł

8 maja (środa), g. 16.00, sala kameralna 203
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI  Jaques Brel
Dorota Wasilewska i Jan Jakub Należyty
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety – 20/15 zł

10 i 11 maja (piątek, sobota), g. 19.00, Scena NCK
BURSZTYNOWE DRZEWO  Art Color Ballet
Po sukcesie „Kryptonimu 27” i „Preludium słowiańskiego” Agnieszka Glińska i Art Color Ballet wracają na Scenę NCK z nowym projektem. Spektakl to nieoczywista podróż przez dzieje. Widowisko inspirowane jest pradziejami ludów przemierzających Europę, będących protoplastami współczesnych mieszkańców ziem polskich. Opowieść o naszym pochodzeniu, formowaniu się rodzimej społeczności pod wpływem innych kultur, kształtujących się w ten sposób wartości duchowych i materialnych.  Tak rozczytywana geneza wymaga sięgania do różnorodnych źródeł; odwołuje się do aspektów historycznych, archeologicznych i etnograficznych, jak również do współistniejących z nimi od zawsze: mitów, baśni i legend, bez których nie istniałaby kultura i tradycja w swym obecnym kształcie. W jak wyjątkową podróż zabierze widzów tym razem Agnieszka Glińska? Tych znających dotychczasowe produkcje Art Color Ballet z pewnością nie trzeba przekonywać, że w wykonaniu tego zespołu połączenie tańca, muzyki na żywo, wizualizacji i bodypaintingu każdorazowo wprowadza publiczność w niewyobrażalny wprost świat wielowymiarowej sztuki scenicznej, zapierającej dech w piersiach. Premiera odbyła się 16 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury.


Tu prowadzą ścieżki wydeptane przez ludy ziemi, pień jest filarem, źródła zasilają korzenie,
gałęzie snują własną opowieść, każda ma swój czas i osobliwą historię. Wiatr i ptaki śpiewają melodię odległych krain; przybyły stać się opowieścią starych i nowych czasów  mówi Agnieszka Glińska.

Agnieszka Glińska – scenariusz, reżyseria, choreografia
Jan Słowiński – teksty
Stanisław Słowiński – muzyka
Joanna Słowińska – śpiew
Karol Śmiałek – śpiew, recytacje 
producent spektaklu  Nowohuckie Centrum Kultury
bilety – 85/80 zł


fot. Adam Gryczyński

11 maja (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Z czym kojarzy nam się lato? 
Wakacje! Niestety jeszcze nie… Można za to cieszyć się już ciepłymi i długimi dniami. Skóra przybiera ciemniejszy odcień. Zwierzęta i owady pracują już na całego! Na zajęciach wspólnie przygotujemy kilka doświadczeń kojarzących się z latem.
bilety – 30 zł

11 maja (sobota), g. 14.00
NOWA HUTA MASTERS 2019
bilety – 20 zł
Czwarta impreza z cyklu „Nowa Huta Masters”! Megadawka tanecznych emocji gwarantowana. Pula nagród to w tym roku to 4 tysiące złotych! Konkurs będzie miał charakter bboy bitw solo, w których tancerze break dance zmierzą się ze sobą w kategoriach: kids (do 15 lat) i dorośli (powyżej 15 lat). W jury NH Masters jak zwykle zasiądą trzy osoby, zasłużone na polskiej i międzynarodowej scenie: DR HEFO (Ready To Battle), BARTAZZ (Polskee Falvour) i KOSTEK (Oczy Ważki Hajime No Owari). Imprezę poprowadzą znani nowohuckiej publiczności z poprzednich edycji MĄKA i SIERBER, reprezentanci Mad Skillz i Sinior Skład Family. Oprawą muzyczną zajmą się DJ Plash (FLUE/SSS) oraz DJ Markowy (Świebodzice).wydarzenia towarzyszące:

WARSZTATY
Jak co roku, w trakcie warsztatów poprzedzających turniej, swoją wiedzą o bboyingu podzieli
się jeden z sędziów. Tym razem będzie to DR HEFO.
g. 11.00-12.30
bilet – 80 zł

GRAFFITI JAM
Podczas odbywającego się równocześnie do konkursu tanecznego grafiiti jamu na murach NCK zagrają DJ WAKE UP (Kraków) oraz DJ SAD MAN (Szpilersi).

12 maja (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
„CUD” – spektakl komediowy
Teatr Capitol z Warszawy
bilety – 90 zł
Niesamowita noc w Andaluzji! Komiczna zabawa w zgadywankę kto jest kim z pewnością rozbawi publiczność do łez. Ale i dla widzów szykuje się niespodzianka. Ich również czeka przemiana. Polska widownia przeobrazi się w hiszpańską.
obsada: Jacek Lenartowicz/Bogdan Kalus, Hanna Śleszyńska/Beata Olga Kowalska, Adam
Fidusiewicz/Maciej Radel/Michał Malinowski, Władysław Grzywna/Sylwester
Maciejewski, Laura Brzeska/ Magdalena Wróbel13 maja (poniedziałek), g. 18.00, sala kameralna 203
RELIGIA, FILOZOFIA, KULTURA
„Jerozolima stolicą państwa Izrael. Konflikty religijne i polityczne”
wykład diktora nauk humanistycznych Elżbiety Wawro
bilety – 2 zł
Wiek XX przyniósł nowe konflikty na Bliskim Wschodzie, w których centrum znalazła się Jerozolima. W 1917 roku rozpadło się Imperium Osmańskie, na którego gruzach powstało sześć nowych państw: Turcja, Liban, Syria, Irak, Palestyna i Transjordania. Po I wojnie światowej w  nowych państwach arabskich (oprócz Turcji) władzę sprawowały Francja i Wielka Brytania poprzez mandaty na mocy decyzji nowo powstałej Ligi Narodów. Brytyjczycy sprawujący mandat w Palestynie sprzyjali ruchom syjonistycznym, których celem było „stworzenie ojczyzny dla narodu żydowskiego w Palestynie”. Pojawiły się pierwsze konflikty żydowsko-arabskie, związane z napływem ludności żydowskiej i wykupem żyznych ziem, gdzie do tej pory mieszkali Arabowie. Również w samej Jerozolimie dochodziło do konfliktów religijnych wokół Zachodniego Muru, zwanego Ścianą Płaczu, w pobliżu dwóch świątyń muzułmańskich, Kopuły na Skale i meczetu Al. Aksa. Napięcia związane z dostępem do Ściany Płaczu ożywiły konflikt między społecznościami. Palestyńczycy obawiali się, że Żydzi sprofanują świętość islamu, Żydzi zaś porównywali wydarzenia w Hebronie do pogromów w Europie Wschodniej.

14 maja (wtorek), g. 18.00, sala kameralna 203
ZDROWIE I MEDYCYNA
„Terapia Atlas Balancing - ustawianie atlasa pierwszego kręgu kręgosłupa”
bilety  2 zł
wykład Renaty Pasowicz, biologa, naturoterapeuty, certyfikowanego terapeuty metody
DAO-THA Klangcodes Therapy  Atlas and Body In Balance
Atlas, pierwszy kręg kręgosłupa, jeśli jest w niewłaściwym położeniu może odpowiadać za wiele bolesnych dolegliwości i zachorowań. Fakt ten może prowadzić do wielu zakłóceń fizycznych i psychicznych. Terapia ATLAS BALANCING (ustawianie atlasa) opracowana przez Elizabeth Westermann (Niemcy) to metoda oparta na usuwaniu istniejących napięć poprzez połączenie specyficznego masażu okolic głowy, szyi i karku, wspartego mantrami dźwiękowymi (metoda ta nie jest zabiegiem kręgarskim). Metoda ta umożliwia atlasowi odnalezienie jego zrównoważonej, prawidłowej, stabilnej pozycji co powoduje poprawę komunikacji neuronalnej pomiędzy głową, centralnym układem nerwowym a resztą ciała uruchomiając w nim procesy samonaprawcze i regeneracyjne. Metoda opracowana przez Elizabeth Westermann jest unikalna w świecie, usuwa nieprawidłowe ułożenie atlasa precyzyjnie, całkowicie bezpiecznie i ostatecznie. Co najważniejsze, metoda ta jest bardzo delikatna, a przez to całkowicie bezpieczna.

15 maja (środa), g. 10.30, sala kameralna 203
KLUB SUPER MAMA
Dlaczego dziecko jest „niegrzeczne”?
O integracji sensorycznej i zrozumieniu emocji małego dziecka.
prowadzenie: Joanna Krysiak – pedagog rodzinny.
bilety – 1 zł
Spotkanie jest skierowane do rodziców oraz do osób pracujących z dziećmi. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co dokładnie oznacza słowo „grzeczny”, poznamy przyczyny silnych reakcji dzieci i postaramy się je zrozumieć, nauczymy się kierować prawidłowe komunikaty. Ważną częścią wykładu jest ta poświęcona integracji sensorycznej  przetwarzanie bodźców i reakcje na nie są inne u dzieci, a inne u dorosłych. Poznanie tych różnic pomoże nam w zrozumieniu wielu zachowań i sytuacji.
Joanna Krysiak  pedagog rodzinny, trener, pedagog zabawy, współzałożycielka krakowskiej Famigi  – www.famiga.pl, zawodowo zajmuje się prowadzeniem szkoleń dla osób pracujących z najmłodszymi dziećmi oraz dla rodziców, od dziesięciu lat prowadzi zajęcia adaptacyjne dla rodziców razem z dziećmi wg autorskiej metody.

16 maja (czwartek), g. 16.00, sala kameralna 203
SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ  Joanna Nawojska
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
wystąpią: Joanna Nawojska (śpiew), Magdalena Nawojska (skrzypce), Patrycja Machała (wiolonczela)
bilety – 10/5 zł

Joanna Nawojska – śpiewająca autorka tekstów i kompozytorka, nagradzana na ogólnopolskich festiwalach, laureatka między innymi Grand Prix Festiwalu nOFFa w Nowym Dworze Mazowieckim, I miejsca na Festiwalu Piosenki Artystycznej „Poetycka Dolina” w Warszawie czy I miejsca 53. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wystartowała z debiutancką płytą EP „Kwiaty do domu” i nagrywając na niej autorski materiał, zamknęła w różnorodnych utworach swój głos, fortepian oraz instrumenty smyczkowe i perkusjonalia. Gatunek jej muzyki jest bez ram, dlatego kiedy siada przy fortepianie, nigdy nie wie, jaka będzie kolejna piosenka i jak zabrzmi. Na co dzień studentka surdopedagogiki, ucząca się dzielnie języka migowego, by próbować rozumieć nie tylko dźwięki. Jedna z organizatorów krakowskiej cyklicznej przestrzeni muzyczno-literackiej :DwuKropek. Można ją usłyszeć na przykład na koncertach Jazz Bandu Młynarski-Masecki.

17 maja (piątek), g. 19.00, Scena NCK
RAZ DWA TRZY – „Młynarski”
bilety  80 zł
10 czerwca 2017 roku minęło dziesięć lat od nagrania przez zespół Raz Dwa Trzy kultowego albumu „Raz Dwa Trzy – Młynarski”. Album, który powstał we współpracy z Wojciechem Młynarskim, zyskał ogromne uznanie wśród publiczności, miano podwójnej platyny, otrzymał też nagrodę Fryderyka 2008 w kategorii Album Roku Pop. Dla upamiętnienia Mistrza Wojciecha, jak i z okazji jubileuszu nagrania płyty, zespół planuje przypomnieć publiczności piosenki Wojciecha Młynarskiego w trakcie wyjątkowego cyklu koncertów.

Raz Dwa Trzy – zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się
własnych pomysłów i estetyki a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków. Karierę zaczynał na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Nierzadko wymieniany formacja rockowa, wszak występował w Jarocinie. Sympatycy, fani i wielbiciele Raz Dwa Trzy kochają Adama Nowaka i jego grupę za senne bosanowy, kojące rytmy reggaeowe, miękko otulające dźwięki gitar, akordeonu i kontrabasu. Bogactwo instrumentów, technicznie doskonałe aranżacje, pełna pasja tworzenia i grania to znaki firmowe. Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Filozoficzne kapsułki, które chce się połknąć, by poszerzyć świadomość. Adam Nowak nie boi się pytań o rzeczy trudne i ostateczne. Jego liryka porusza i pozostaje w słuchaczu. Raz Dwa Trzy to zjawisko. Fenomen. Są twórcami i równie dobrymi interpretatorami. Interpretacje tekstów Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu Raz Dwa Trzy to jedne z najpiękniejszych i najtrafniejszych spośród dostępnych.  Wielokrotnie nominowani do prestiżowych nagródmuzycznych, nagradzani, ich albumy niejednokrotnie pokrywały się złotem i platyną.

fot. Sławek Przerwa

18 maja (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Glutkowe eksperymenty
bilety – 30 zł
Wiemy, jak dzieci uwielbiają zabawę z glutkami. NCK też! Dlatego robimy je jeszcze raz. Dla tych, którzy przegapili poprzednie glutowanie i dla tych którzy ponownie chcą się z nami pobawić.

22 maja (środa), g. 18.00, sala kameralna 203
KLUB PODRÓŻNIKÓW NAVIGATOR
„W drodze na najwyższe szczyty Afryki  Tanzania, Kenia, Uganda, Rwanda, Burundi”
bilety  2 zł
Opowieść o najwyższych afrykańskich górach i o ich różnorodności. Zobaczymy pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Na Mount Meru poczekamy na wschód słońca z widokiem na najwyższy szczyt Afryki. Odbędziemy spacer po niezwykle kolorowych Górach Księżycowych w Ugandzie. W towarzystwie uzbrojonych żołnierzy wejdziemy na najwyższy szczyt Rwandy. Dowiemy się, czy trudno zdobywać góry w Burundi. Przekonamy się, jak różna jest Afryka. Odwiedzimy goryle górskie z Rwandy i szympansy w Ugandzie. Będziemy podziwiać afrykańskie parki narodowe, pełne słoni, lwów, zebr, hipopotamów i przepięknych, kolorowych ptaków. Odwiedzimy masajskie wioski w Tanzanii i Tamburyniarzy z Burundi. Przy klimatycznej afrykańskiej muzyce zrelaksujemy się na rajskim Zanzibarze. A na koniec zasmakujemy prawdziwych afrykańskich przysmaków....
Robert Gondek  – podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Odwiedził dziewiętnaście afrykańskich państw. Za konsekwentną realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni, czyli największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce. Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach Podróże, Poznaj Świat, NPM czy All Inclusive.Aut or wydanej w październiku 2017 roku książki/albumu fotograficznego poświęconego Afryce: „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent. Uczy się języka Suahili. Po spotkaniu zapraszamy również na stoisko, na którym będzie można nabyć książkę/album fotograficzny poświęcony Afryce autorstwa Roberta Gondka, prace fotograficzne, oryginalne koszulki oraz widokówki ze zdjęciami autora pokazu.

25 maja (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Koncert życzeń
bilety – 30 zł
Jak co roku na ostatnich zajęciach wykonamy ulubione Wasze doświadczenia. Czy to będzie tęcza w próbówce czy ciecz nienewtonowska? To zależy jedynie od Was!

26 maja (niedziela), g. 16.00, sala kameralna 203
SPOTKANIE Z PIOSENKĄ
bilety  2 zł
Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki chcących przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym. Spotkania w sezonie artystycznym 2018/2019 odbywają się pod hasłem „100 lat polskiej piosenki” w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Osią każdego programu jest Gwiazdozbiór polskiej piosenki, czyli prezentacja kompozytorów, autorów tekstów i wykonawców piosenek urodzonych w danym miesiącu (pod danym znakiem zodiaku). W repertuarze znajdują się piosenki różnych okresów od 20-lecia międzywojennego, poprzez lata 50-60-70 do końca XX wieku.
prowadzenie – Wojciech Dąbrowski

27 maja (poniedziałek), g. 19.00, Scena NCK
„We-selle”  Wojciech Mochniej
spektakl w ramach Polskiej Sieci Tańca
bilety  25 zł

29 maja (środa), g. 10.00, sala kameralna 203
„Uśmiechnięte bajki”  PREMIERA
15-lecie Teatrzyku Muzycznego „Kamyczek”
bilety  12 zł
Reżyseria i opracowanie muzyczne Ewa Nazim- Zygadło
Pozostałe spektakle: 30 i 31.05 2019, g. 10.00

29 maja (środa), g. 19.00, Scena NCK
„fascynat odśrodkowy_dwatrzycztery”  Anna Piotrowska
spektakl w ramach Polskiej Sieci Tańca
bilety  25 zł

NCK wystawy

BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2019 - wystawa Związku Polskich Fotografów Przyrody 
7 marca-5 maja, FOTO-GALERIA
wstęp wolny

GRZEGORZ STEC – jubileuszowa wystawa malarstwa
17 kwietnia-20 maja, Biała Galeria CENTRUM
wstęp wolny

MAŁGORZATA JAGIEŁŁO  „Jej oblicze, jej sekret...”
wystawa malarstwa
17 kwietnia-20 maja, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż  8 maja (środa), g. 18.00

LECH LIPIEC – „Czas utracony” – wystawa fotografii otworkowej
9 maja  9 czerwca, FOTO-GALERIA
wernisaż  9 maja (czwartek) g. 18.00

DOROTA PIETRZYK – „Notes dla Leonarda da Vinci”. Jubileusz 500-lecia śmierci Mistrza
23 maja – 17 czerwca, Biała Galeria CENTRUM
wernisaż 24 maja (piątek), g. 19.00

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa malarstwa
czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00
bilety – 10/8 zł

A JUŻ W CZERWCU:

1 czerwca (sobota), g. 17.00, Scena NCK
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” – „A to Polska właśnie”
bilety – 70/60 zł
Koncert muzyki, pieśni i tańców ludowych oraz narodowych. Przeważającą część tego programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny wraz układami choreograficznymi Elwiry Kamińskiej. W programie znajdują się popularne piosenki Stanisława Hadyny, takie jak: „Kaczyce”, „Karlik”, „Karolinka”, „Hej te nasze góry”, „Helokanie”, „Ondraszek”, Piekła baba chleb” i „Starzyk” oraz opracowania muzyczne do wielu tańców: „Kołomajek”, „Kujawiaka”, „Krakowiaka”, „Oberka”, „Szota Madziara”, „Tańca chustkowego”, „Tańców górali podhalańskich” i „Trojaka”. Autorem twórczych opracowań choreograficznych, które wciąż zaskakują swoim kunsztem jest Elwira Kamińska.
koncert dwuczęściowy – 120 minut

zajrzyj po więcej:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza