To właśnie tutaj odbywały się niejednokrotnie liczne pokazy prasowe, premiery i seanse filmowe, nie zabrakło też wielu innych imprez. Teraz jednakże owo wyjątkowe miejsce potrzebuje naszej pomocy, grozi mu bowiem zamknięcie i nieodwracalne zniknięcie z kulturowej mapy stolicy. Zachęcam zatem do przyłączenia się do akcji „W obronie Kina Atlantic” oraz do zapoznania się z poniższym apelem wystosowanym przez zespół placówki.
Kino Atlantic prowadzi od dwudziestu lat spółka Viktonex. Na podstawie umowy z właścicielem kina, czyli spółką Max-Film, instytucją filmową podlegającą Samorządowi Województwa Mazowieckiego, Viktonex zainwestował ogromne środki finansowe w przebudowę, rozbudowę i unowocześnienie Kina Atlantic i jego infrastruktury (lata dziewięćdziesiąte XX w.), a także w poprawę jego estetyki i repertuaru.
Na przestrzeni minionych dwóch dekad nasza działalność została wzbogacona o rozpoznawalne i cenione wydarzenia filmowe i kulturalne. W tym też czasie pozyskaliśmy wielu partnerów, co zaowocowało dynamiczną współpracą na rzecz systematycznego poszerzania oferty kina. Przez cały okres trwania umowy z Max-Film rzetelnie wypełnialiśmy jej warunki. Z tym większym zaskoczeniem i niedowierzaniem przyjęliśmy fakt, że spółka ta nie przedłuży umowy z Viktonex. Prawdopodobnie jednym z powodów jest zamiar wyburzenia kina i budowa na jego miejscu biurowca.
Czy nasze kino zostało skazane na podzielenie losu innych warszawskich kin, takich jak Relax, Skarpa, Sawa, Wars, Ochota zarządzanych przez Max-Film?
Dużym smutkiem napawa nas widok rzeczoznawcy zaangażowanego przez Max-Film, który wycenia tylko nieruchomość, w której mieści się Kino Atlantic, a nie kino jako historyczne miejsce kultury. Nasz sprzeciw i niezrozumienie budzi fakt, że lata ciężkiej pracy naszego zespołu oraz przywiązanie do kina wszystkich naszych Gości jest tak niedoceniane i lekceważone.
Kino Atlantic, jako najstarsze warszawskie kino, czerpiąc ze swojego bogatego doświadczenia i historii, stało się jednym z najchętniej odwiedzanych przez warszawiaków kin. Od dwudziestu lat jesteśmy miejscem, w którym warszawiacy przeżywają chwile wzruszeń i do którego przychodzą świętować ważne dla siebie wydarzenia.
Chmielna 33 to adres, pod którym od lat 90. integrujemy, bawimy, wzruszamy.
Chmielna 33 to jednak nie tylko kino i miejsce rozrywki, ale też wspólne narodowe dobro kultury, w którym swój ślad pozostawili Prezydent Ignacy Mościcki i Marszałek Józef Piłsudski.
Chmielna 33 dla warszawiaków jest miejscem kultowym.
Tradycja i nowoczesność – one właśnie stały się wizytówką naszego kina.
Wszystkie nasze działania cieszą się ogromnym zainteresowaniem wybitnych polskich i zagranicznych twórców ze świata kultury i mediów, ale przede wszystkim widzów, których stała obecność w naszym kinie jest motywatorem do podejmowania kolejnych wyzwań. Corocznie kino odwiedza ponad trzysta tysięcy widzów. W grupie tej są zarówno widzowie, którzy od lat są częścią naszej kinowej rodziny, jak i systematycznie pojawiający się nowi widzowie, zachęceni szeroką ofertą kina.
Nasze kino może poszczycić się ważnymi i unikatowymi wydarzeniami kulturalnymi, i artystycznymi oraz współpracą z prestiżowymi partnerami. Regularnie współpracujemy z setkami opiniotwórczych instytucji, urzędami, festiwalami, między innymi z Camerimage, Against Gravity, Mistrzowską Szkołą Wajdy, Fundacją Polsko-Niemiecką, RPO, IPN, Fundacją „Porozumienie bez barier”, „Cała Polska czyta Dzieciom” czy samorządami studenckimi największych warszawskich uczelni.
Działalność Kina Atlantic oprócz regularnego wyświetlania filmów, obejmuje szeroko rozumianą edukację dorosłego i młodego widza oraz promocję polskiej kinematografii. Nasz cykl „Film i edukacja” organizowany wspólnie z jednostkami samorządowymi: Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, Biurem Edukacji m. st. Warszawy cieszy się ogromnym powodzeniem i uznaniem wśród widzów i uczestników.
Ideą naszego kina jest zainteresowanie młodych widzów nie tylko filmem, ale także książką, muzyką, malarstwem i fotografią.
Kino Atlantic znane jest szerokiej publiczności z pomysłów i organizacji wielu projekcji, happeningów, wieczorów autorskich, koncertów oraz regularnych cykli, między innymi „1/100”, „100% Wolności”, „Najmniejsze Projekcje Świata”, „Otwarte Kino Atlantic”, „Sens Kina”, Lekcja z…" z udziałem wspaniałych osobowości ze świata filmu, literatury i kultury polskiej oraz światowej.
Przyjmowaliśmy w kinie tysiące fantastycznych gości, którzy debatowali z naszymi kinomanami. Byli wśród nich między innymi: Krystyna Janda, Hanna Krall, Julia Hartwig, Władysław Bartoszewski, Jerzy Bralczyk, Tadeusz Mazowiecki, ks. Michał Heller, ks. Prymas H. Muszyński, Jerzy Skolimowski, Piotr Adamczyk, Adam Woronowicz, Paweł Małaszyński, Wojciech Pszoniak, Joanna i Krzysztof Krauzowie, Janusz Majewski, Wiktor Zborowski, Robert Gliński, Bartłomiej Topa, Agata Kulesza, Kora, Andrzej Bartkowiak, Ewa Dałkowska, Ewa Błaszczyk, Wojciech Smarzowski, Stanisława Celińska, Andrzej Wajda, Urszula Dudziak, Katarzyna Groniec, Chris Niedenthal, Ernest Bryll, Anna Bikont, Czesław Mozil, Michał Urbaniak, Ewa Wiśniewska, Barbara Kraftówna, Irena Santor, Olga Tokarczuk, Jan Komasa, Jerzy Stuhr, Tadeusz Rolke, Henryka Krzywonos, Agnieszka Holland, Janina Ochojska, Beata Pawlikowska, Robert Więckiewicz, Marek Koterski, Józef Wilkoń, Andrzej Seweryn, Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz, Bogdan Butenko, Wiesław Gołas, Józef Hen, Timothy Garton Ash, Joanna Kulig, Antoni Królikowski, Anna Maria Jopek, Marek Napiórkowski, Marcin Dorociński, Kuba Badach, Dorota Miśkiewicz, Szewach Weiss, Volker Schlöndorff, Guillaume Musso, Nicholas Sparks czy John Irving.
Spotkania w Kinie Atlantic są otwarte dla publiczności, a sale kinowe dla działań społeczno-kulturalnych są użyczane artystom nieodpłatnie. Warto podkreślić, że nasze propozycje kulturalne dostrzegają media, które szeroko opisują i pozytywnie komentują podejmowane przez nas działania. W czasie ostatniej dekady zorganizowaliśmy przeszło tysiąc niebiletowanych spotkań, z których większość jest zarchiwizowana na naszej stronie internetowej.
Prowadzimy również specjalny program dla seniorów i programy edukacyjne dla młodzieży oraz nauczycieli. Są to warsztaty, konferencje połączone z projekcjami i debatami. Nasze programy edukacyjne pod opieką metodologów, terapeutów, specjalistów obejmują około pięćdziesięciu tysięcy uczniów i ośmiu tysięcy nauczycieli z Warszawy oraz trzystu pięćdziesięciu katechetów z archidiecezji warszawskiej. Zasięgiem naszych działań obejmujemy zarówno przedszkola, szkoły podstawowe, jak i szkoły zawodowe, licea oraz technika. Na specjalną uwagę zasługuje nasza praca z uczniami uzdolnionymi.
W tym roku Kino Atlantic obchodzi dziewięćdziesiąte urodziny i wszystko wskazuje na to, że będą to jego ostatnie urodziny.
Nie jesteśmy w stanie dziś przewidzieć, jak potoczą się dalsze losy kina, niemniej wobec jednostronnej deklaracji Marszałka Województwa Mazowieckiego o braku możliwości dalszej współpracy, ośmielamy się zwrócić do Państwa – zarówno naszych wiernych widzów, ale też warszawiaków, którym leży na sercu zachowanie klimatu Kina Atlantic jako miejsca nie tylko rozrywki, lecz też świadomego i mądrego dojrzewania i dorastania dzięki filmom, o wsparcie nas w walce o uratowanie tego miejsca i umożliwienie kontynuowania działalności kina.
Wierzymy, że z Państwa pomocą i przy naszym wspólnym zaangażowaniu Kino Atlantic nie zniknie z mapy Warszawy, ani nie utraci swojego unikalnego charakteru.
zespół Kina Atlantic
zajrzyj po więcej:
wydarzenie na Facebooku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz