sobota, 26 września 2020

Wewnętrzna siła kobiety w obliczu katastrofy. „Greenland” już w kinach

W miniony piątek, tj. 25 września 2020, do kin w całej Polsce wszedł widowiskowy film katastroficzny, „Greenland”. Spośród hollywoodzkich produkcji wyróżnia si on nie tylko niejednoznacznym moralnie męskim bohaterem granym przez Gerarda Butlera, ale także sposobem ukazywania postaci kobiecej. 



Świat Allison Garrity znów runął w gruzach. Jakiś czas temu odkryła, że jej mąż, John, zdradził ją, choć znacznie bardziej bolesna okazała się świadomość, iż ona sama nie była bez winy. W ich małżeństwie nie układało się od dawna, a Allison i John pozostawali razem głównie ze względu na dobro syna, Nathana. Gdy planetę obiega wieść, że do Ziemi zbliża się kometa, która może doprowadzić do wyginięcia ludzkości, kobieta przegrywa ze swymi emocjami i traci nadzieję. Szybko jednak podnosi się z kolan i podejmuje wraz z Johnem walkę o przyszłość. Ratunek czeka w tajnym bunkrze na Grenlandii, ale trzeba tam najpierw dotrzeć. Odseparowana od męża w bazie wojskowej, mającej zapewnić jej rodzinie bezpieczeństwo, zmuszona do walki o życie synka ze zdesperowanymi ludźmi przekraczającymi każdą moralną granicę, żeby przeżyć, Allison wykazuje się wewnętrzną siłą i determinacją, jaką mają w sobie jedynie matki, zdolne do największych poświęceń, by uchronić swych ukochanych przed cierpieniem. 


W postać Allison wcieliła się brazylijsko-amerykańska aktorka Morena Baccarin, w trakcie swojej blisko dwudziestoletniej kariery grywająca niejednokrotnie silne kobiety zmuszone do funkcjonowania w świecie męskiego chaosu. Taka była Inara Serra z kultowego serialu „Firefly” i jego filmowej kontynuacji „Serenity”, luksusowa dama do towarzystwa pod oszałamiającą urodą skrywająca nieprzeciętny intelekt i bohaterskie serce. Taka była także Jessica Brody z serialu „Homeland”, krucha emocjonalnie i zagubiona życiowo matka, żona i kochanka, przez osiem lat przekonana, iż jej mąż został zabity przez Al Kaidę. Gdy ten jednak wraca, zmieniony przez ogrom trudnych doświadczeń, kobieta musi odnaleźć w sobie wewnętrzną siłę, by powstrzymać postępujący rozpad rodziny. Taka była wreszcie Vanessa z obu części przebojowego „Deadpoola”, niezależna i silna kobieta, nieoceniająca po wyglądzie, lecz po tym, co ktoś sobą prezentuje. Mając takie doświadczenia, Baccarin okazała się obsadowym strzałem w dziesiątkę, kreując w „Greenland” ciekawą i niejednoznaczną emocjonalnie postać daleką do typowej dla hollywoodzkiego kina katastroficznego damy w opałach, której zadaniem jest jedynie ładnie wyglądać na ekranie. Dzięki Baccarin Allison Garrity dołączyła do wciąż niestety zbyt wąskiej grupy kobiecych postaci kina katastroficznego.


W przededniu katastrofy wyłącznie nieliczni dostają od władz możliwość ukrycia się w tajnych schronach. Żeby ją wykorzystać, muszą po drodze stoczyć walkę o przetrwanie w świecie ogarniętym paniką. Naukowcy są przekonani, że Ziemia nie zdoła uniknąć zderzenia ze zbliżającą się do niej potężną kometą, a skutki będą katastrofalne. Wybitny inżynier John Garrity i jego rodzina są w grupie wybrańców, którym władze zaoferowały bezpieczne schronienie w położonym na odludziu tajnym bunkrze. Większość społeczeństwa nie otrzymuje takiej szansy. Podczas gdy fragmenty rozpadającej się komety niszczą miasta i zabijają tysiące ludzi, planeta pogrąża się w chaosie. Wybuchają zamieszki, rozboje są na porządku dziennym, a służby tracą kontrolę nad sytuacją. W takich okolicznościach dotarcie na miejsce ewakuacji staje się śmiertelnie niebezpiecznym wyzwaniem. Moment decydującego uderzenia zbliża się nieubłaganie. John zrobi wszystko, by ocalić swoją żonę i ukochanego syna.



reżyseria: Ric Roman Waugh („Świat w ogniu”Infiltrator”)

obsada: Gerard Butler („Olimp w ogniu”„Dorwać byłą”„300„Prawo zemsty”„P.S. Kocham cię”), Morena Baccarin („Deadpool”„Agentka”„Gotham” , serial „Homeland”),

David Denman („Power Rangers”„Logan Lucky”, serial „Detektyw),

Scott Glenn („Dziedzictwo Bourne’a”„Milczenie owiec”„Dzień próby”„Czas Apokalipsy”),

gatunek: katastroficzny / sci-fi

produkcja: USA 2020


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz