wtorek, 7 maja 2019

Necro z premierą utworu „Toothless zombie”

Zaledwie kilkanaście dni temu, tj. 21 kwietnia br., w Internecie ukazał się najnowszy utwór grupy Necro. „Toothless zombie” to video teaser promujący album „Propaganda”, który ukaże się 14 maja 2019 nakładem firmy Sliptrick rec.

Formację Necro tworzą obecnie trzej członkowie istniejącego w latach 90. polskiego thrashowego zespołu NecrophobicPiotr Sobaszek (gitara), Jarek Bandurski (bas) i Marek Kamiński (perkusja). Skład uzupełnia Bartek Płaszewski na wokalu. Dzięki wytwórni Thrashing Madness Production w roku bieżącym zostają także wydane wznowienia wszystkich płyt Necrophobic.

„Propaganda” – spis utworów:
 
1. Toothless zombie
2. America
3. No mercy
4. In my old age
5. Fight against GMO
6. We are the same
7. Propaganda
8. Superhero
9. Chamy i złodzieje
10. Chwalcie potęgę pieniądza
11. Too late

 

zajrzyj po więcej:

 

Trzy artystki i trzy spojrzenia na sztukę w NCK

W Czarnej Galerii CENTRUM Nowohuckiego Centrum Kultury od połowy kwietnia trwa wystawa malarstwa Małgorzaty Jagiełło – „Jej oblicze, jej sekret…”. Malarstwa, ale nie tylko. Obrazy pełne twarzy dłoni i oczu dopełniają wiersze malarki, budując niezwykły świat tworzony kolorem i słowem. Wernisaż tej wystawy odbędzie się 8 maja o godz. 18.00 (wystawa czynna do 20 maja). Z końcem tego miesiąca kolejne dwie artystki wypełnią swoimi pracami przestrzenie Galerii NCK.

Pierwszą z artystek jest Dorota Pietrzyk. Jej „Notes dla Leonarda da Vinci” to ekspozycja prac zorganizowana z okazji jubileuszu 500-lecia śmierci włoskiego mistrza. Wystawa tkanin artystycznych, rysunku i malarstwa jest częścią jubileuszowego roku Leonarda da Vinci, w ramach którego instytucje na całym świecie organizują wyjątkowe wydarzenia. Wernisaż odbędzie się 24 maja o godzinie 19 w Białej Galerii CENTRUM (wystawa czynna od 23 maja do 17 czerwca).

Druga artystka to Maria Ptaszek. „Żywot materii” to wystawa malarstwa i fotografii. Świat jej artystycznej refleksji sięga do pierwotnych kreacji ziemskiego porządku, cykliczności i żywiołów. Wernisaż odbędzie się 28 maja o godzinie 18 w Czarnej Galerii CENTRUM (wystawa czynna od 22 maja do 9 czerwca).

NCK wystawy

BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2019  wystawa Związku Polskich Fotografów Przyrody 
7 marca  5 maja, FOTO-GALERIA
wstęp wolny

GRZEGORZ STEC – jubileuszowa wystawa malarstwa
17 kwietnia – 20 maja, Biała Galeria CENTRUM
wstęp wolny

MAŁGORZATA JAGIEŁŁO  „Jej oblicze, jej sekret...”
wystawa malarstwa
17 kwietnia  20 maja, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż  8 maja (środa), g. 18.00
wstęp wolny

LECH LIPIEC – „Czas utracony” – wystawa fotografii otworkowej
9 maja  9 czerwca, FOTO-GALERIA
wernisaż  9 maja (czwartek) g. 18.00
wstęp wolny

DOROTA PIETRZYK – „Notes dla Leonarda da Vinci". Jubileusz 500-lecia śmierci Mistrza.
23 maja – 17 czerwca, Biała Galeria CENTRUM
wernisaż  24 maja (piątek), g. 19.00
 wstęp wolny

MARIA PTASZEK – „Żywioł materii”  malarstwo i fotografia
22 maja  9 czerwca, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż  28 maja (wtorek), g. 18.00
wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa malarstwa
czynna: wtorek – sobota w g. 11.00 – 19.00, niedziela 12.00 – 19.00
bilety – 10/8 zł

MAŁGORZATA JAGIEŁŁO  - „Jej oblicze, jej sekret...”
wystawa malarstwa
17 kwietnia - 20 maja, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż - 8 maja (środa), g. 18.00

Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem profesora Mieczysława Wejmana. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest członkinią ZPAP Okręgu Krakowskiego. Zajmuje się malarstwem olejnym i pastelowym, rysunkiem, fotografią, grafiką cyfrową i poezją. W swojej twórczości koncentruje się na różnorodności kontekstów życia człowieka. Pomimo zauroczenia abstrakcją, najczęściej sięga po sztukę przedstawieniową. Wystawa „Jej oblicze, jej sekret...” powstaje od 2013 roku i jest owocem przemyśleń artystki podczas podróży po Europie, które odbywała od upadku Żelaznej Kurtyny.

DOROTA PIETRZYK – „Notes dla Leonarda da Vinci”. Jubileusz 500-lecia śmierci Mistrza
23 maja – 17 czerwca, Biała Galeria CENTRUM
wernisaż - 24 maja (piątek), g. 19.00

Arcydzieła malarskie Leonarda da Vinci, a zwłaszcza prace rysunkowe, zgromadzone w tak zwanych kodeksach (notesach) inspirują i zachwycają mnie od lat. Tym razem ja przygotowałam notes dla Niego. Przejrzałam jeszcze raz kodeksy Leonarda. Nie tylko te z rysunkami anatomicznymi, lecz także inne, dotyczące botaniki, geografii, astronomii, architektury, hydrauliki, jak również portrety, szkice do obrazów oraz projekty kostiumów i wynalazków. 
Pierwsze spotkanie z moim projektem „Notes dla Leonarda”, odbyło się podczas V Konferencji Chirurgicznej Medycyny Praktycznej w Krakowie, w Auditorium Maximum, w 2012 roku. Ekspozycja ta poświęcona była głównie rysunkom anatomicznym. Tym razem poprzez malarstwo, rysunek oraz tkaninę artystyczną opowiadam także wielu
innych, opisanych i narysowanych w notesach Leonarda zagadnieniach.
(...) Badacze twórczości Leonarda podzielili rysunki w kodeksach na osiemnaście grup tematycznych. Rysunki z poszczególnych działów zostały „przefiltrowane” przez moją wyobraźnię i pojawiły się jako realizacje plastyczne. Tworzony od lat projekt artystyczny „Notes dla Leonarda” to mój hołd złożony geniuszowi, o którym napisano tomy, ale niczego nie wiadomo na pewno. Prawdę mówią jego niezwykłe rysunki – intymne, delikatne jak koronka, doskonałe i fascynujące – mówi Dorota Pietrzyk.

Dorota Pietrzyk tworzy tkaninę artystyczną, rysunek i malarstwo. Brała udział w licznych plenerach oraz wystawach zbiorowych – ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych. Od wielu lat pracuje jako ilustrator w wydawnictwach medycznych oraz muzycznych w Polsce, Francji, Hiszpanii, USA, Kanadzie i Izraelu. Od 1998 członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawa jest częścią jubileuszowego roku Leonarda da Vinci, w ramach którego instytucje na całym świecie organizują wyjątkowe wydarzenia.

MARIA PTASZEK – „Żywioł materii”  malarstwo i fotografia
22 maja  9 czerwca, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż  28 maja (wtorek), g. 18.00
wstęp wolny

Obrazy młodej artystki Marii Ptaszek - to już nie stan ,ale aktywność żywiołów, która rozgrywa się na jej płótnach. Aktywność, transformacja, mutacja, reaktywacja – ta niecodzienna i codzienna, jakbyśmy w oddali słyszeli komunikat na jakiejś planecie świata w postaci materii malarskiej. Autorka chce odtworzyć, może bardziej stwarza w obrazach przenikanie sensami nie tylko materii, ale kanałem komunikacyjnym, jakim jest materialność narzędzi, czyli szpachli, ale też kamyków, gałązek, piasku i za ich pośrednictwem może być przekazane znaczenie. Zmaga się z ogromem, ale i z tym, co pojedyncze, drobne, kruche, w których podróżują kwantowe siły i oddziaływania .Artystka w swoich pracach uwzględnia cztery żywioły: wodę, powietrze, ziemię, ogień, z tych elementów jest przecież zbudowany świat i posiada moc tworzenia i niszczenia. Obrazy Marii Ptaszek jawią się jako głębia, przestrzeń i zarówno są otwarciem na zbiorową ludzką historię. Treści tych obrazów nie czyta się, ale odczuwa. Idea artystyczna wykuwa się z materii dynamicznej, żywiołowej, cichej, a nawet milczącej. Świat artystycznej refleksji Marii Ptaszek, to sięganie do pierwotnych kreacji ziemskiego porządku, cykliczności, żywiołów - to świadomy proces
tworzenia. 
W powyższej ekspozycji Żywioł materii, o talencie artystki zaświadcza siła samego obrazu.

Teresa Kotkowska-Rzepecka

GRZEGORZ STEC – jubileuszowa wystawa malarstwa
17 kwietnia – 20 maja, Biała Galeria CENTRUM

wstęp wolny
Mija siedemnaście lat od poprzedniej wystawy przeglądowej malarstwa Grzegorza Steca w Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury. To okazja nie tylko do przypomnienia dawnych i zobaczenia najnowszych obrazów tego artysty, ale przede wszystkim do kolejnego spotkania ze sztuką niezwykle piękną, dojrzałą i  last but not least  mądrą. (...) To przykład artysty, dla którego sztuka jest obowiązkiem. Obowiązkiem nieustannego mierzenia się z pytaniami podstawowymi  o porządek świata, o kondycję człowieka, o sens (czy też jego brak) przemijania. Obowiązkiem mówienia czegoś istotnego, pobudzenia odbiorcy do myślenia. I choć wypracował własny styl dla wyrażenia owych dociekań, to ów intelektualny aspekt twórczości wydaje się szczególnie wart podkreślenia – mówi Joanna Gościej-Lewińska.

POP Arena za cztery miesiące! Fancy, Thomas Anders, Sandra, C.C.Catch, Savage i Joy wystąpią w Lublinie!

Impreza o międzynarodowym rozmachu, jedyna taka w Polsce w 2019 roku, zbliża się coraz bardziej!  Wydarzenie pod hasłem POP Arena  80's Festival odbędzie się bowiem już za cztery miesiące! 7 września br. w Lublinie wystąpią gwiazdy światowego formatu: Fancy, Thomas Anders & Modern Talking Band, Sandra, C.C.Catch, Savage i Joy. Co więcej, trwa już sprzedaż biletów na tę niesamowitą imprezę. Po prostu nie możecie tego przegapić!


We wrześniu 2019 roku Lublin ponownie stanie się muzyczną stolicą Polski. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”, który jest operatorem stadionu Arena Lublin, zaprasza mieszkańców regionu  i nie tylko!  do świata muzyki na najwyższym, światowym poziomie. 7 września 2019 roku na lubelskim stadionie odbędzie się występ w ramach kolejnej edycji świetnie przyjętej przez publiczność imprezy pod nazwą POP Arena. Tym razem przeniesiemy się w podróż do lat 80. Na scenie Areny Lublin pojawią się najbardziej znane i lubiane gwiazdy tej dekady: Fancy, Thomas Anders & Modern Talking Band, Sandra, C.C.Catch, Savage i Joy. Na lubelskim stadionie usłyszymy najważniejszej hity tych artystów, królujące w ubiegłym wieku na szczytach list przebojów i wciąż cieszące się niesłabnącą sympatią słuchaczy. POP Arena – 80's Festival to muzyczne wydarzenie, które skalą i rozmachem okaże się jeszcze bardziej barwne niż występy obywające się na stadionie Arena Lublin w poprzednich latach. POP Arena 80's Festival będzie mieć miejsce w ramach XI Europejskiego Festiwalu Smaku edycja Litwa dedykowanego 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Czeka nas największy tego typu koncert zorganizowany w Polsce w roku bieżącym!