wtorek, 7 maja 2019

Trzy artystki i trzy spojrzenia na sztukę w NCK

W Czarnej Galerii CENTRUM Nowohuckiego Centrum Kultury od połowy kwietnia trwa wystawa malarstwa Małgorzaty Jagiełło – „Jej oblicze, jej sekret…”. Malarstwa, ale nie tylko. Obrazy pełne twarzy dłoni i oczu dopełniają wiersze malarki, budując niezwykły świat tworzony kolorem i słowem. Wernisaż tej wystawy odbędzie się 8 maja o godz. 18.00 (wystawa czynna do 20 maja). Z końcem tego miesiąca kolejne dwie artystki wypełnią swoimi pracami przestrzenie Galerii NCK.

Pierwszą z artystek jest Dorota Pietrzyk. Jej „Notes dla Leonarda da Vinci” to ekspozycja prac zorganizowana z okazji jubileuszu 500-lecia śmierci włoskiego mistrza. Wystawa tkanin artystycznych, rysunku i malarstwa jest częścią jubileuszowego roku Leonarda da Vinci, w ramach którego instytucje na całym świecie organizują wyjątkowe wydarzenia. Wernisaż odbędzie się 24 maja o godzinie 19 w Białej Galerii CENTRUM (wystawa czynna od 23 maja do 17 czerwca).

Druga artystka to Maria Ptaszek. „Żywot materii” to wystawa malarstwa i fotografii. Świat jej artystycznej refleksji sięga do pierwotnych kreacji ziemskiego porządku, cykliczności i żywiołów. Wernisaż odbędzie się 28 maja o godzinie 18 w Czarnej Galerii CENTRUM (wystawa czynna od 22 maja do 9 czerwca).

NCK wystawy

BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2019  wystawa Związku Polskich Fotografów Przyrody 
7 marca  5 maja, FOTO-GALERIA
wstęp wolny

GRZEGORZ STEC – jubileuszowa wystawa malarstwa
17 kwietnia – 20 maja, Biała Galeria CENTRUM
wstęp wolny

MAŁGORZATA JAGIEŁŁO  „Jej oblicze, jej sekret...”
wystawa malarstwa
17 kwietnia  20 maja, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż  8 maja (środa), g. 18.00
wstęp wolny

LECH LIPIEC – „Czas utracony” – wystawa fotografii otworkowej
9 maja  9 czerwca, FOTO-GALERIA
wernisaż  9 maja (czwartek) g. 18.00
wstęp wolny

DOROTA PIETRZYK – „Notes dla Leonarda da Vinci". Jubileusz 500-lecia śmierci Mistrza.
23 maja – 17 czerwca, Biała Galeria CENTRUM
wernisaż  24 maja (piątek), g. 19.00
 wstęp wolny

MARIA PTASZEK – „Żywioł materii”  malarstwo i fotografia
22 maja  9 czerwca, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż  28 maja (wtorek), g. 18.00
wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa malarstwa
czynna: wtorek – sobota w g. 11.00 – 19.00, niedziela 12.00 – 19.00
bilety – 10/8 zł

MAŁGORZATA JAGIEŁŁO  - „Jej oblicze, jej sekret...”
wystawa malarstwa
17 kwietnia - 20 maja, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż - 8 maja (środa), g. 18.00

Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem profesora Mieczysława Wejmana. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest członkinią ZPAP Okręgu Krakowskiego. Zajmuje się malarstwem olejnym i pastelowym, rysunkiem, fotografią, grafiką cyfrową i poezją. W swojej twórczości koncentruje się na różnorodności kontekstów życia człowieka. Pomimo zauroczenia abstrakcją, najczęściej sięga po sztukę przedstawieniową. Wystawa „Jej oblicze, jej sekret...” powstaje od 2013 roku i jest owocem przemyśleń artystki podczas podróży po Europie, które odbywała od upadku Żelaznej Kurtyny.

DOROTA PIETRZYK – „Notes dla Leonarda da Vinci”. Jubileusz 500-lecia śmierci Mistrza
23 maja – 17 czerwca, Biała Galeria CENTRUM
wernisaż - 24 maja (piątek), g. 19.00

Arcydzieła malarskie Leonarda da Vinci, a zwłaszcza prace rysunkowe, zgromadzone w tak zwanych kodeksach (notesach) inspirują i zachwycają mnie od lat. Tym razem ja przygotowałam notes dla Niego. Przejrzałam jeszcze raz kodeksy Leonarda. Nie tylko te z rysunkami anatomicznymi, lecz także inne, dotyczące botaniki, geografii, astronomii, architektury, hydrauliki, jak również portrety, szkice do obrazów oraz projekty kostiumów i wynalazków. 
Pierwsze spotkanie z moim projektem „Notes dla Leonarda”, odbyło się podczas V Konferencji Chirurgicznej Medycyny Praktycznej w Krakowie, w Auditorium Maximum, w 2012 roku. Ekspozycja ta poświęcona była głównie rysunkom anatomicznym. Tym razem poprzez malarstwo, rysunek oraz tkaninę artystyczną opowiadam także wielu
innych, opisanych i narysowanych w notesach Leonarda zagadnieniach.
(...) Badacze twórczości Leonarda podzielili rysunki w kodeksach na osiemnaście grup tematycznych. Rysunki z poszczególnych działów zostały „przefiltrowane” przez moją wyobraźnię i pojawiły się jako realizacje plastyczne. Tworzony od lat projekt artystyczny „Notes dla Leonarda” to mój hołd złożony geniuszowi, o którym napisano tomy, ale niczego nie wiadomo na pewno. Prawdę mówią jego niezwykłe rysunki – intymne, delikatne jak koronka, doskonałe i fascynujące – mówi Dorota Pietrzyk.

Dorota Pietrzyk tworzy tkaninę artystyczną, rysunek i malarstwo. Brała udział w licznych plenerach oraz wystawach zbiorowych – ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych. Od wielu lat pracuje jako ilustrator w wydawnictwach medycznych oraz muzycznych w Polsce, Francji, Hiszpanii, USA, Kanadzie i Izraelu. Od 1998 członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawa jest częścią jubileuszowego roku Leonarda da Vinci, w ramach którego instytucje na całym świecie organizują wyjątkowe wydarzenia.

MARIA PTASZEK – „Żywioł materii”  malarstwo i fotografia
22 maja  9 czerwca, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż  28 maja (wtorek), g. 18.00
wstęp wolny

Obrazy młodej artystki Marii Ptaszek - to już nie stan ,ale aktywność żywiołów, która rozgrywa się na jej płótnach. Aktywność, transformacja, mutacja, reaktywacja – ta niecodzienna i codzienna, jakbyśmy w oddali słyszeli komunikat na jakiejś planecie świata w postaci materii malarskiej. Autorka chce odtworzyć, może bardziej stwarza w obrazach przenikanie sensami nie tylko materii, ale kanałem komunikacyjnym, jakim jest materialność narzędzi, czyli szpachli, ale też kamyków, gałązek, piasku i za ich pośrednictwem może być przekazane znaczenie. Zmaga się z ogromem, ale i z tym, co pojedyncze, drobne, kruche, w których podróżują kwantowe siły i oddziaływania .Artystka w swoich pracach uwzględnia cztery żywioły: wodę, powietrze, ziemię, ogień, z tych elementów jest przecież zbudowany świat i posiada moc tworzenia i niszczenia. Obrazy Marii Ptaszek jawią się jako głębia, przestrzeń i zarówno są otwarciem na zbiorową ludzką historię. Treści tych obrazów nie czyta się, ale odczuwa. Idea artystyczna wykuwa się z materii dynamicznej, żywiołowej, cichej, a nawet milczącej. Świat artystycznej refleksji Marii Ptaszek, to sięganie do pierwotnych kreacji ziemskiego porządku, cykliczności, żywiołów - to świadomy proces
tworzenia. 
W powyższej ekspozycji Żywioł materii, o talencie artystki zaświadcza siła samego obrazu.

Teresa Kotkowska-Rzepecka

GRZEGORZ STEC – jubileuszowa wystawa malarstwa
17 kwietnia – 20 maja, Biała Galeria CENTRUM

wstęp wolny
Mija siedemnaście lat od poprzedniej wystawy przeglądowej malarstwa Grzegorza Steca w Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury. To okazja nie tylko do przypomnienia dawnych i zobaczenia najnowszych obrazów tego artysty, ale przede wszystkim do kolejnego spotkania ze sztuką niezwykle piękną, dojrzałą i  last but not least  mądrą. (...) To przykład artysty, dla którego sztuka jest obowiązkiem. Obowiązkiem nieustannego mierzenia się z pytaniami podstawowymi  o porządek świata, o kondycję człowieka, o sens (czy też jego brak) przemijania. Obowiązkiem mówienia czegoś istotnego, pobudzenia odbiorcy do myślenia. I choć wypracował własny styl dla wyrażenia owych dociekań, to ów intelektualny aspekt twórczości wydaje się szczególnie wart podkreślenia – mówi Joanna Gościej-Lewińska.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza