czwartek, 16 maja 2019

Litewski fokus w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Prezentacja litewskiej sceny muzycznej będzie kolejnym ważnym punktem w line-upie festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2019. Na koncertach w Lublinie pojawią się: Solo Ansamblis, Garbanotas, Sheep Got Waxed, Fume oraz The Infiltrators. 

Wschód Kultury – Inne Brzmienia to festiwal, który zawsze z wielką ciekawością śledzi zjawiska zachodzące w muzyce naszych sąsiadów. Od lat prezentują się tu artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego, ale też grupy z Czech, Niemiec czy ze Skandynawii. Najbliższa edycja przybliży nam w sposób szczególny brzmienia litewskie, a okazja ku temu jest tym lepsza, iż w roku 2019 przypada 450. rocznica podpisania Unii Lubelskiej.

Zbudowana na potrzeby festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia panorama muzyczna Litwy pomoże uchwycić różne gatunki i zjawiska. Tak, by ukazać możliwie jak najszersze spektrum tego, co aktualnie kształtuje tożsamość i unikalność sceny tego nadbałtyckiego kraju.

kto: Solo Ansamblis
kiedy: 27 czerwca
gdzie: Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem
Pierwszym zespołem, który zagra w tym roku w Lublinie jest Solo Ansamblis – kwartet mocno inspirujący się brzmieniami w duchu Bauhaus, Tuxedomoon czy też Killing Joke. Artyści operują na pograniczu muzyki z nurtów new wave, cold wave oraz electro i new romantic. Co charakterystyczne, grupa łączy to wszystko z działaniami teatralnymi i performatywnymi, a podczas swoich występów wykorzystuje często projekcje video, rozbudowaną scenografię czy kostiumy.kto: Garbanotas
kiedy: 28 czerwca 
gdzie: Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem
Kolejny projekt to, podobnie jak Solo Ansamblis, pochodzący z Wilna skład Garbanotas. Formacji tej najbliżej stylistycznie do psychodelicznego rocka i jak przekonują sami artyści, ich muzyka daje radość pod każdą szerokością geograficzną. Jest w tym sporo racji, bo klimat, jaki Garbanotas potrafi stworzyć podczas koncertu sprawia, że ich granie zyskuje prawdziwie międzynarodowy charakter, nawet w utworach opatrzonych litewskim tekstem. 


kto: Sheep Got Waxed
kiedy: 29 czerwca 
gdzie: Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem
Trzecim zespołem w ramach prezentacji „Litewski focus” będzie znakomite trio Sheep Got Waxed. Chcąc zdefiniować ich twórczość, można śmiało używać przedrostka „post”, bowiem Litwini w bardzo świeży i kreatywny sposób poszukują nowych brzmień w stylistyce post jazz, post punk czy też post rock. Z jednej strony czerpią motywy z klasyki jazzu i muzyki akademickiej, by za chwilę dokonać spektakularnej dekonstrukcji, robiąc wycieczkę w stronę metalu, eksperymentalnej elektroniki, improwizowanego free czy też techno.


kto: Fume
kiedy: 29 czerwca 
gdzie: Klub Festiwalowy, Błonia pod Zamkiem
Tego samego dnia co Sheep Got Waxed zaprezentuje się też muzyk i producent, funkcjonujący pod pseudonimem Fume. Artysta, nagrywający dla bardzo dobrego litewskiego labelu Suru Records, oscyluje wokół nurtów deep, dub, electro czy też trip hop. Podczas swoich setów wykonywanych na żywo Fume wykorzystuje często wizualizacje dedykowane poszczególnym kompozycjom.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza