piątek, 25 października 2019

Marcin Wawrzynowicz i The Sound Pack z premierą debiutanckiego albumu

Właśnie dziś, tj. 25 października br., w SJRecords odbyła się kolejna premiera. Tym razem mowa tu o debiutanckim albumie kwartetu wokalnego The Sound Pack z towarzyszeniem instrumentalistów, zatytułowanym „On Air”. 


Na płycie znajduje się dziesięć standardów jazzowych wykonanych w jedenastoosobowym składzie i zaaranżowanych w większości przez dwie wybitne postaci. Jedna z nich to Aleksander Mazur (jazzman, instrumentalista i aranżer doceniony w Europie i USA), który udostępnił specjalnie dla formacji własne opracowania utworów jazzowych na zespół wokalny. Drugą postacią jest puzonista i aranżer młodego pokolenia Łukasz Rakalski, znakomicie spajający napisane przez Aleksandra Mazura partie wokalne z nowoczesnym i świeżym podejściem do rytmu, harmonii i orkiestracji.


W skład The Sound Pack wchodzą Joanna Świniarska, Katarzyna Mirowska, Małgorzata Biniek i Marcin Wawrzynowicz. Muzycy i wokaliści, w 2016 roku z inicjatywy Wawrzynowicza połączeni ideą stworzenia jazzowego zespołu wokalnego. W swojej twórczości nawiązują do tradycji amerykańskich ulicznych grup wokalnych ery swingu, a także do współczesnych znanych zespołów, między innymi The Manhattan Transfer czy The New York Voices. Przez trzy lata istnienia kwartet dał wiele koncertów. Gościł na mniejszych, kameralnych scenach oraz na scenach festiwalowych. Miał przyjemność współpracować ze znakomitymi muzykami i występować w ramach licznych wydarzeń, takich jak Green Town of Jazz, RCK PRO Jazz Festiwal, Jazz! Open Mind, Podkarpacka Jesień Jazzowa czy Świętokrzyska Wiosna Jazzowa. To jedyna w naszym kraju formacja tego typu!

zajrzyj po więcej:Już dziś premiera płyty zespołu Provinz Posen

Niespełna trzy tygodnie temu w Internecie światło dzienne ujrzał drugi singiel zespołu Provinz Posen, czyli „TU”. Natomiast dziś, tj. 25 października br., nakładem Wytwórni Krajowej ukaże album grupy promowany przez ów utwór, a zatytułowany po prostu „Provinz Posen”.

Płyta jest efektem współpracy Michała Wiraszki, Michała Szturomskiego i Szymona Waliszewskiego (Muchy, Afro Kolektyw, Sowy Polski, MNKR), odpowiedzialnych za pomysł i kompozycje. W poszukiwaniu muzyków grających na tradycyjnych instrumentach z epoki przejechali całą Wielkopolskę i dotarli do ludzi kultywujących brzmienie sprzed stu i więcej lat. Przeważająca część dźwięków na albumie to przetworzone sample niezwykłych kozłów, klarnetów i mazanek.  Właśnie kozły – charakterystyczna dla Wielkopolski odmiana dud – tworzą tu przejmujące basowe podkłady. Klarnety i mazanki (historyczne, ludowe skrzypce wykonane z jednego kawałka drewna) posłużyły jako baza do przestrzennych i prowadzących elementów syntezatorowych. Takie połączenie sprawia, że w muzyce Provinz Posen znakomicie zachował się duch tradycyjnej Wielkopolski, a zarazem słychać tutaj to, co w na scenie elektronicznej obecnie najbardziej wartościowe i bliskie Poznaniowi, leżącemu w połowie drogi z Berlina do Warszawy.


W ramach jedenastu zawartych na krążku utworów gościnnie pojawiają się między innymi: jeden z najznakomitszych polskich klarnecistów Jerzy Mazzoll, Daga Gregorowicz (DagaDana, Dobre bo dobre), Malwina Paszek i muzycy Filharmonii Folkloru w Zbąszyniu. Produkcją muzyczną zajął się Marcin Bors, a za oprawę graficzną odpowiada tandem Rafał Wechterowicz (autor ilustracji dla Metalliki, Slayera i Lady Gagi) i Jędrzej Guzik (autor wielu znakomitych opraw koncertowych).

zajrzyj po więcej:Agnieszka Musiał i jej „Aroniowy nastrój”. Zobacz klip do nowego singla wokalistki

Agnieszka Musiał zaprezentowała właśnie teledysk do singla zatytułowanego „Aroniowy nastrój”. Piosenka ta zwiastuje materiał, który wokalistka tworzy we współpracy z Janem Smoczyńskim.

„Aroniowy nastrój” to melodia, która powstała w marcu tego roku i teraz z nieukrywaną radością możemy się nią z Wami podzielić – mówi Agnieszka Musiał.Nie miałaby ona okazji powstać i ujrzeć światła dziennego, gdyby nie wspaniali ludzie, którym z serca chcę podziękować! W szczególności Sylwii i Jasiowi Smoczyńskim, moim ukochanym ziomkom, ludziom renesansu, przyjaciołom. Lista ich zasług jest naprawdę bardzo długa (...)! Piosenkę dedykuję Sylwii.


Agnieszka Musiał to wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Półkrwi góralka urodzona w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Od zawsze przy komponowaniu towarzyszyła jej
gitara, kilka lat temu dołączyło jeszcze ukulele. Latem bieżącego roku na swoim koncie na Instagramie zaczęła regularnie umieszczać nagrania coverów, akompaniując sobie na tym niewielkim instrumencie. Jednym z nich była ballada „Blackbird” zespołu The Beatles, dzięki której zwyciężyła w konkursie radia RMF FM polegającym na wykonaniu jednej z piosenek tej słynnej czwórki z Liverpoolu. Obecnie pracuje nad premierowymi utworami z uznanym producentem muzycznym Janem Smoczyńskim (Kayah, Bovska, Urszula Dudziak). „Aroniowy nastrój” jest drugą zapowiedzią (zaraz po singlu „Nie będę płakać”) materiału otwierającego kolejny rozdział muzyczny, gdzie subtelne brzmienie ukulele łączy się z elektroniką, a całość dopełnia warstwa tekstowa w języku polskim.

zajrzyj po więcej: