piątek, 31 maja 2019

Polak na czele norweskich hardrockowców. Debiutancki singiel Born on a Monday

Born on a Monday to norweski rockowy zespół, którego liderem i wokalistą jest pochodzący z Polski 22-letni Patryk Henryk Polański. Muzycy zaprezentowali właśnie debiutancki singiel zatytułowany „Hold”.

Grupa Born on a Monday pochodzi z Norwegii i składa się z pięciu młodych muzyków z Polakiem na czele, wokalistą Patrykiem Henrykiem Polańskim. Formacja ma za sobą szereg koncertów i wyróżnień, w tym wygraną na Tm:Live 2018 w kategorii „najlepszy zespół na żywo”. Debiutancki singiel zatytułowany „Hold” został nagrany w Øra Studio w Trondheim w Norwegii. Produkcją zajął się Kristoffer Hylland Skogheim, masterem zaś Karl Klaseie. Gościnnie w utworze pojawia wiolonczelista, Sivert Skavlan.Muzyka Born on a Monday to fuzja takich gatunków, jak hard-rock, blues, hip hop, funk, country czy SKA. A może po prostu coś pomiędzy Deep Purple i Toto! – żartują muzycy. W czerwcu Born on a Monday rozpoczyna pracę nad debiutanckim longplayem.

zajrzyj po więcej:„Fading All Out”, czyli nowy singiel zespołu Kroki na Sofar Sounds

Wielkimi krokami zbliża się premiera drugiego albumu... Kroków właśnie! Podczas live sesji dla Sofar Sounds zespół zaprezentował kolejny po singlu „Balon” utwór umilający oczekiwanie na ową płytę.

Fading All Out” to przebudzenie tuż po zimowym letargu – mówią Kroki. – To nadzieja tuż po beznadziei. Ciepły wiatr, który pomaga nam stanąć na nogi i podjąć dobre decyzje. Kreujemy rzeczywistość. Mamy wpływ na wiele rzeczy wokół. Cieszymy się, że możemy powrócić z nową płytą w powiększonym składzie koncertowym, w dodatku na „deskach” Sofaru! To nowy rozdział jednocześnie świetnie nawiązujący do naszych początków. Strzepujemy z ramion zimowy kurz i zostawiamy Was z kolejnym, wiosennym singlem, który promuje nasz długogrający debiut.

Kroki stanowią wypadkową trzech muzycznych światów. W skład grupy wchodzą: producent Szatt, wokalista Jaq Merner i basista Paweł Stachowiak. Inspiracje muzyczne czerpią z jazzu, soulu, indie rocka, a to wszystko okraszone jest eksperymentalną elektroniką i charakterystycznym głosem frontmana. Mimo tak szerokich muzycznych wpływów, Kroki stworzyły spójną brzmieniowo całość, a ich debiutancki materiał jest przykładem na to, jaki może być efekt spotkania trzech artystycznych indywidualności. Płyta EP „Stairs” zachwyciła brzmieniami, harmoniami i emocjami, a jego świetne przyjęcie zaowocowało współpracą wizerunkową z marką IKEA, a także wieloma nominacjami do nagród, między innymi Fryderyków, Munoludów czy nagród Gazety Wyborczej – Warto.

Piosenka „Balon” promuje drugie wydawnictwo formacji, którego premierę zaplanowano na czerwiec tego roku. To też pierwszy singiel Kraków z tekstem w ojczystym języku. Drugim utworem reprezentującym nowy materiał jest zagrany podczas live sesji Sofar Sounds „Fading All Out”.

zajrzyj po więcej:

fot. Ola Bodnaruś

Zespół Lion Shepherd ogłasza daty jesiennych koncertów

„The World On Fire”. Pod takim hasłem przebiegać będzie jesienne tournée Lion Shepherd. W październiku zespół odwiedzi  jedenaście polskich miast i będzie promować album zatytułowany „III”.

Płyta ukazała się 29 marca br. Wcześniej grupa dowodzona przez Kamila Haidara kilka razy zaprezentowała utwory z nowego wydawnictwa na żywo. Ta „rozgrzewka” przed właściwą trasą koncertową spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności. Teraz, gdy krążek jest dostępny w sprzedaży i zasłużenie zbiera świetne recenzje, występy Lion Shepherd okażą się z pewnością jeszcze większym sukcesem frekwencyjnym.

Tournee rozpocznie się 10 października 2019 koncertem w Toruniu w klubie Od Nowa. Utworów z wydawnictwa „III” oraz kompozycji z wcześniejszych płyt posłuchamy ponadto w następujących miejscach: Koszalin (11 października Teatr Variete), Piła (12 października, Club Barka), Szczecin (13 października, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia), Poznań (14 października, klub Tama), Zabrze (18 października CK Wiatrak), Rzeszów (19 października, LUKR), Lublin (20 października klub 30), Białymstok (21 października, Białostockie Centrum Kultury), Gorzów Wielkopolski (24 października, C-60) oraz Zielona Góra (25 października, Piwnica Artystyczna Kawon). Bilety są już dostępne w przedsprzedaży online.

Album „III” to największe przedsięwzięcie w dotychczasowej karierze Lion Shepherd Podczas sesji wykorzystaliśmy rekordową ilość instrumentów perkusyjnych i strunowych. Czerpaliśmy pełnymi garściami ze wszystkich gatunków muzycznych, które nas inspirują. Na płycie pojawiają się tak charakterystyczne dla zespołu instrumenty, jak gitara dwunastostrunowa, arabska lutnia czy darbuka, ale też nowości, jak fortepian czy kwartet smyczkowy. Nagraliśmy ponad sto minut muzyki – mówi Kamil Haidar

Trio Lion Shepherd powstało w 2014 roku z inicjatywy wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka. Do składu dołączył perkusista Maciej Gołyźniak. W studiu i na trasach koncertowych zespół wspomagają muzycy sesyjni. Grupa ma na koncie dwie, bardzo dobrze przyjęte płyty: „Hireaeth” (z 2015 roku) oraz wspomnianą wyżej „Heat” (wydaną dwa lata temu). Formacja Lion Shepherd dała się poznać szerszej publiczności podczas tournée z Riverside oraz dzięki występom na Przystanku Woodstock i Impact Festival.

sprawdź, gdzie wystąpi zespół Lion Shepherd w ramach trasy „The World On Fire Tour”:

10 października | Od Nowa | Toruń
11 października | Teatr Variete Muza | Koszalin
12 października | Club Barka | Piła
13 października | Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia | Szczecin
14 października | Klub Tama | Poznań
18 października | CK Wiatrak | Zabrze
19 października | LUKR | Rzeszów
20 października | Klub30 | Lublin
21 października | Białostocki Ośrodek Kultury | Białystok
24 października | C-60 | Gorzów Wielkopolski
25 października | Kawon Piwnica Artystyczna | Zielona Góra

zajrzyj po więcej:


„Zetrzyj krew i graj dalej – Historia zespołu Turbo”. Nowa książka Wydawnictwa Kagra

Nakładem poznańskiego Wydawnictwa Kagra ukazała się właśnie książka „Zetrzyj krew i graj dalej – Historia zespołu Turbo”, której autorem jest Filip Bogaczyk.

Kilkanaście płyt. Prawie czterdzieści lat na scenie. Masa wzlotów i upadków, niewykorzystanych szans, zaprzepaszczonych okazji. Opowieść o wielkim poświęceniu muzyce i wycieraniu scen w każdym zakątku kraju. Oto historia Turbo – bez retuszu, oczami samych członków zespołu, których przez te wszystkie dekady przewinęła się niezliczona liczba. Historia czasem zabawna, czasem smutna, nierzadko niewiarygodna. W końcu legenda, jeden z wielkiej trójcy rodzimego heavy metalu. Oto dzieje twórców „Dorosłych Dzieci”, „Kawalerii Szatana” i „Ostatniego Wojownika”.

Autor w bardzo dobry sposób podszedł do tematu. Ta książka to opowieść prawdziwa w każdym rozumieniu tego słowa. Historia opowiedziana przez ludzi, którzy pracowali ze sobą i tworzyli przez wiele lat, a ich wspomnienia, często różniące się, dają czytelnikowi możliwość ustalenia wypadkowej. Polecam i życzę miłej lektury – podkreśla Grzegorz Kupczyk.

Książka napisana przez Filipa z polotem i bez ubarwień. Przeczytałem z wypiekami na twarzy, jakbym czytał pierwszy raz biografię innego rockmana lub zespołu. Będę do niej często wracać – dodaje Wojciech Hoffman.

Książka „Zetrzyj krew i graj dalej – Historia zespołu Turbo” liczy aż 528 stron i jest bogato ilustrowana. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

zajrzyj po więcej:


Hubert Jabłoński powraca z nowym materiałem

Po dwóch latach przerwy Hubert Jabłoński, muzyk kolaborujący z agencją One Aim i znany z formacji NEO, powraca na scenę. Wokalista pracujący obecnie nad nowym materiałem zaprezentował właśnie dwa covery: „There’s Nothing Holding Me Back” oraz „Satelity”. Utwory są już dostępne we wszystkich serwisach streamingowych. 

Hubert zaczynał swoją karierę w zespole NEO i nagrał z nim płytę wydaną przez wytwórnię Warner Music Poland. W 2017 roku opublikował swój pierwszy solowy singiel, „Razem możemy”. Najnowsze covery są zapowiedzią materiału, który ukaże się już niebawem.

Razem z moim producentem Piotrem zdecydowaliśmy się na stworzenie dwóch wersji popularnych utworów Michała Sobierajskiego i Shawna Mendesa. Wybraliśmy materiał tych dwóch artystów, ponieważ reprezentują nieco łagodniejsze oblicze tego, co będzie można usłyszeć na mojej debiutanckiej płycie – mówi Hubert Jabłoński.

Podczas pracy nad singlami Jabłoński współdziałał z najlepszymi muzykami, w tym z jednym z najlepszych instrumentalistów w Polsce. Dzięki tak silnemu wsparciu w jego kolejnych utworach słuchacze będą mogli zauważyć nie tylko rozwój wokalny, ale też spojrzeć oczami Huberta na świat otaczający go podczas procesu tworzenia.

Płyta będzie moją wewnętrzną opowieścią i wierzę w to, że wielu z Was odnajdzie w niej coś dla siebie – dodaje.

Datę premiery singla oraz debiutanckiej płyty poznamy niebawem. Tutaj znajdziecie zaś listę serwisów, na których dostępne są covery: „Satelity” i „There’s Nothing Holding Me Back”.

zajrzyj po więcej: