środa, 30 stycznia 2019

KOMBI i utwór„Słodkiego miłego życia” z orkiestrą symfoniczną

Przedstawiamy klasyk polskiej muzyki rozrywkowej, czyli utwór „Słodkiego miłego życia” w unikalnym wykonaniu KOMBI na żywo z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej oraz… publiczności.


24 sierpnia 2018 roku zespół KOMBI zagrał w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert z towarzyszeniem tamtejszej Orkiestry Symfonicznej. Pomysłodawcą wydarzenia był koncertmistrz i dyrygent orkiestry Paweł Maślanka, autor aranżacji orkiestrowych utworów KOMBI, organizatorem zaś Filharmonia. Koncert zatytułowany był „Jaki jest wolności smak” i odbył się w ramach świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Główną część jego programu stanowiły utwory nawiązujące do tematu wolności, wzbogacone wizualizacjami autorstwa gdańskiego artysty Filipa Ignatowicza. Ponadto zespół zagrał swoje największe hity i piosenki z najnowszego albumu. Występ zarejestrowano na potrzeby archiwalne, ale z uwagi na wyjątkowość materiału zmiksowane zostały jego fragmenty i jako pierwszy z nich zaprezentowano ten oto wielki hit KOMBI, uważany za muzyczne logo formacji, czyli piosenkę „Słodkiego miłego życia”.


Po raz pierwszy singiel ukazał się na płycie „Nowy rozdział” z 1984 roku. W tym samym roku utwór zdobył nagrodę publiczności Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i od tego czasu nie obył się bez niego chyba żaden występ KOMBI. Poza dwoma nagraniami studyjnymi z lat 1984 i 1991 zespół w ciągu swojej historii wielokrotnie rejestrował wykonanie live owej piosenki. Niektóre z nagrań znalazły się na krążkach. Trzy najbardziej znane są na albumach z jubileuszowych koncertów 10-lecia, 15-lecia i 40-lecia. Obecnie prezentowana odsłona jest wyjątkowa, bo to pierwsza i dotychczas jedyna wersja „Słodkiego miłego życia” z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Przy okazji warto przypomnieć, że piosenkę tę Sławomir Łosowski skomponował w listopadzie 1982 roku, a premierę radiową miała rok później w Trójkowej Liście Przebojów.Grupa KOMBI wystąpiła w składzie: Sławomir Łosowski (lider, instrumenty klawiszowe), Zbigniew Fil (śpiew) Karol Kozłowski (bas) i Tomasz Łosowski (perkusja elektroniczna) oraz Wiktor Tatarek gościnnie (gitara).

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie: Paweł Maślanka (dyrygent, aranżacje na orkiestrę)
produkcja audio: SL SOUND STUDIO Dariusz Michalski (rejestracja)
rejestracja i miks: Marek Heimbürger

zajrzyj po więcej: