środa, 8 maja 2019

Noc Kultury w Lublinie

Lubelska Noc Kultury za niespełna miesiąc. Warsztaty Kultury w Lublinie odsłaniają rąbek tajemnicy. W nocy z soboty na niedzielę, 1 i 2 czerwca, będziemy wspólnie snuć MiastOpowieść, rozwijać wątki i czytać miasto.

w programowym spisie treści:

sztuki wizualne

Słowo daję | ulica Olejna | 19.00-2.00
Głównym bohaterem MiastOpowieści zostanie ulica Olejna. Słowo daję to zaproszenie w świat książek, słów, maszyn do pisania i liter. Znajdziemy tam gigantycznych rozmiarów książkę (Seweryn Chwała i Marcin Błach), biurka z maszynami do pisania, czekającymi na dłonie gości Nocy Kultury czy kredal Dobre Słowa – wielkoformatowy rysunek kredą na ścianie budynku (Joanna Szymanderska). Będzie można zagrać z alfabetem i poznać poezję Stanisława Dróżdża (Zachęta). Zobaczymy książkę uszytą przez Wiolettę i Łukasza Stafińskich – INNE formy. Usłyszymy M.A.N.I.T.O.U. (Małe Acz Niebanalnie Intrygujące Teksty O Uniwersum). Między budynkami zawisną wielkie litery-lampiony z trzech alfabetów – łacińskiego, cyrylicy i hebrajskiego (Jarosław Koziara). Poznamy literę A, która zwichnęła nóżki (Kamil Stańczak). Exprimere Studio by Damian Bakalarz wyświetli na ścianie budynku wiersze młodych lubelskich poetów. Fundacja Dwa Ognie przypomni, o co chodziło w złotych myślach. Nie zabraknie też Domu Słów i palindromów. To nie wszystkie atrakcje. Niespodzianki na Nocy Kultury są wskazane, dlatego warto tam zajrzeć, żeby samemu odkryć wszystkie tajemnice. To będzie wspaniały spacer, przecież daliśmy słowo!

Katarynka CabaretMechTheater | Rynek przed Trybunałem | 19.00-0.00
Melodia starej kołysanki zabrzmi na Starym Mieście i przypomni nam historię o królewnie, którą myszka zjadła. Teatrzyk-pozytywkę, jedyny w swoim rodzaju obiekt grający i opowiadający znaną historię o królu, paziu i królewnie, zaprojektował i wykonał Piotr Kloc.

Kubiczne lampiony – Wzory pogranicza | Plac Łokietka | 19.00-2.00
Symbolika, zapis historii oraz zwykłych zdarzeń, zakodowane w ludowych haftach chust i koszul stanowią inspirację i punkt wyjścia tego cyklu. Na 7 sześcianach zobaczymy graficzną adaptację i współczesną interpretację sztuki i rzemiosła zapisanego na pereborach oraz zdobieniach odzieży mieszkańców pogranicza. Za projekt odpowiada Inicjatywa LWL.

Kwiaty z probówki | Grodzka 7 – balkon | 19.00-2.00
Roślinny projekt wykonany przez zespół florystów pod kierunkiem Pawła Adamca. Z balkonu kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 zwisać będzie kilkadziesiąt szklanych probówek, do których trafią egzotyczne gatunki roślin ciętych. Magia żywych kwiatów znowu opanuje Stare Miasto!

teatr

Lightspektakl Momenty | Plac Dominikański | 22.00, 23.00 oraz 0.00
Lightspektakl to spektakl light bo lekki, świetlny, krótki – dokładnie jak moment przeżywania małej opowieści o szczęściu, w której ciało, cień i projekcje stają się jednym. Niezwykle wyjątkowe w tym spektaklu jest, że akcja przedstawienia będzie odbywała się naprzemiennie lub równolegle na trzech planach: na scenie, ekranie i za ekranem. Za reżyserię i scenariusz spektaklu, który powstał na podstawie wypowiedzi mieszkańców, odpowiada Joanna Lewicka.

#chybanieja | Centrum Kultury | 21.00
Artur Pałyga – dramatopisarz i Paweł Passini – reżyser, chcą spojrzeć na postać Judasza z wielu stron. Punktem wyjścia dla pracy twórców były różne warianty opowieści biblijnej. W publicznej pamięci została relacja ewangelisty Mateusza, który pisał, że Judasz zwrócił srebrniki kapłanom, po czym się powiesił. Piotr w Dziejach Apostolskich pisze, że Judasz żadnych pieniędzy nie zwracał, kupił za nie ziemię i zginął w wypadku. Z kolei jeden z ojców Kościoła, Papiasz, twierdzi, że Judasz roztył się tak bardzo, iż nie mógł przejść tam, gdzie wóz swobodnie przejeżdżał. Skąd te różne wersje? Dlaczego wyparliśmy inne świadectwa? Jak wyglądała rzeczywistość?

Lubelsko-wileńska Noc Kultury
W ramach obchodów 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej, czeka nas spotkanie ze specjalnie na tę okazję zaproszonymi artystami z Wilna. Noc Kultury jest częścią obchodów tego wielkiego święta obu narodów:

Psilicone Theatre | Grodzka 7 – patio | 21.30 oraz 23.30
Na patio kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 dwukrotnie wystąpi litewski Psilicone Theatre ze spektaklem „Reject your soul”, któremu będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Spektakl oparty jest na baśni O. Wilde'a „Rybak i jego dusza”. Fascynująca i wzruszająca historia miłosna prowadzi do walki między Duszą a Sercem o kontrolę nad ciałem Rybaka.

Arrived | Plac po Farze | 19.00 oraz 21.00
Arrived to artyści teatralni z Wilna, choć sami o sobie mówią, że przybyli z przeszłości. Wydają się być błogo naiwni i chętni do pomocy wszystkim i wszędzie. Mają obsesję na punkcie porządku, starając się skrupulatnie uporządkować miasto, jego mieszkańców i każdą rzecz, która przyciąga ich wzrok. Zaskakują przechodniów swoim zabawnym zachowaniem, prowokują i rozśmieszają, tworząc absurdalne i surrealistyczne sytuacje. Muzyka słyszana z ich walizek jest jedyną wskazówką, skąd pochodzi tych dwoje obcych ludzi.

The Schwings | VIVO! Lublin | 21.00
Zespół grający vintage swing oraz jazz nowoorleański, pochodzący ze stolicy Litwy, Wilna. Grupa została założona w 2011 roku przez legendarnego muzyka jazzowego i multiinstrumentalistę Remisa Rančysa. Schwings szybko zyskały popularność na litewskich festiwalach jazzowych, klubach i imprezach tanecznych typu lindy hop. Początkowo grając złote standardy swing, brazylijskiego i cygańskiego jazzu, zespół zaczął nagrywać własne oryginalne kompozycje.

Noc Kultury odbędzie się także na Litwie, 14 i 15 czerwca, a z okazji obchodów Litwini znajdą w programie elementy lubelskiej odsłony tego festiwalu. Publiczność wileńska zobaczy balony Jarosława Koziary i Pauliny Kary, light spektakl „Momenty” w reżyserii Joanny Lewickiej oraz ceramiczne kamieniczki, fragment glinianej makiety Lubelskiego Starego Miasta.

muzyka

Jazz na dachu VIVO! Lublin! | VIVO! Lublin | 20.00-23.30
Po raz kolejny uczestnicy Nocy Kultury będą mieli okazję wziąć udział w niepowtarzalnym spektaklu muzycznym na dachu VIVO! Lublin. W tym roku ze sceny na dachu popłynie jazz. Podczas wieczoru usłyszymy trzy składy muzyczne. Pierwszy złożony ze studentów kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS – Made in #jazzUMCS. Kolejnymi wykonawcami będą goście z Litwy – The Schwings, którzy zaprezentują własne kompozycje inspirowane złotymi standardami brazylijskiego i cygańskiego jazzu. Gwiazdą wieczoru będzie Jazz Band Młynarski-Masecki, który przeniesie nas w świat tańca i wzruszeń odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.

Roztańczony Plac Litewski | Plac Litewski | 19.00-2.00
Miłośnicy tańca na Placu Litewskim będą mogli przetańczyć całą noc! Znajdziemy tam specjalną podłogę, na której swoje umiejętności w tańcu ludowym zaprezentują Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej i Zespół Ludowy Sławiniacy. Zatańczymy też hawajski taniec hula z Fundacją Świadomego Wsparcia. Spróbujemy tanga, salsy, flamenco i swingu. Partnerami strefy są Szkoła Tanga Argentyńskiego Tango Paraiso, SALSA ME, Flamenco Inaczej oraz Swingin’ Lublin.

Scena na balkonie Politologii | Plac Litewski – Pałac Lubomirskich | 19.00-0.00
Architektura gmachu Politologii UMCS wręcz zaprasza do działań artystycznych, dlatego na balkonie budynku wystąpią Eddie Hai, Złote Twarze Live Band i Maciejowa Kapela. Gwiazdą sceny będzie Tom Encore. Jego Skarby to unikatowa, retro-futurystyczna ścieżka dźwiękowa miasta. Zanurzona w głębokiej tradycji polskiej muzyki rozrywkowej, jazzowej i big-beatowej, ale czerpiąca również z nagrań terenowych, sampli z kronik filmowych i fragmentów kinematografii. Występ szczególnie ucieszy fanów Jona Hopkinsa lub Ireny Santor, Bonobo albo Jerzego Miliana.
Występom muzycznym będzie towarzyszyła tworzona na żywo przez Bartłomieja Polaka wizualizacja wyświetlana jednocześnie na ścianie budynku.

Scena na balkonie Trybunału | Trybunał Koronny | 20.00-0.00
Balkon Trybunału Koronnego stanie się sceną, z której popłyną dźwięki klasycznej muzyki. Usłyszymy skrzypce, saksofon, trąbkę i wiolonczelę. Za program odpowiada Filharmonia Lubelska i Szkoła Muzyczna im. T. Szeligowskiego.

Miejski maraton fortepianowy | Archidiakońska 1 – brama | 19.00-23.00
Uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego, a następnie pianiści z Wydziału Artystycznego UMCS ożywią muzyką jedną ze staromiejskich bram. Usłyszeć będzie można najpiękniejsze dzieła muzyki fortepianowej, od Bacha do współczesności. Zabrzmią również znane wszystkim melodie z odrobiną jazzowego zacięcia.

Glass harmonica | wirydarz oo. Dominikanów | 20.15, 22.00 oraz 0.00
To trzeba zobaczyć! To trzeba usłyszeć! Szklana harmonika to podłużna skrzynia na czterech nogach, wewnątrz której umocowanych jest kilkadziesiąt szklanych mis. Za pomocą mechanizmu napędzanego pedałem są one wprawiane w ruch. Jak na tym grać? Muzyk dotyka wilgotnymi opuszkami palców wirujących szklanych kloszy i wprawia je w drganie. Na harmonice zagra Thomas Bloch a towarzyszyć mu będzie Pauline Hass na harfie.

Noc w Browarze | Browar Perła | 19.00-2.00
Teren Browaru Perła otwierają się na Noc Kultury i czekają na wszystkich spragnionych klimatycznej sjesty. Właśnie tam będzie można złapać oddech i zregenerować się w Strefie Foodtruck, zobaczyć instalację Jarosława Koziary i obejrzeć premierę video artu Spacer. Będzie można także zwiedzić Halę Sztuki ze zdjęciami Pawła Miazgi w hołdzie dla Davida Bowiego oraz animacją na półkuli sferycznej Patrycji Turek. Nie zabraknie również zwiedzania zabytkowej Warzelni i Podziemi Browaru Perła. Na zakończenie wieczoru wystartuje afterparty w Klubie Radość.

Eksperyment miejski – nowa kategoria w otwartym naborze
Na szczególną uwagę zasługują projekty, które zostały zgłoszone do programu Nocy Kultury w kategorii Eksperyment miejski. Jest to jedyna i po raz pierwszy ogłoszona nieartystyczna kategoria otwartego naboru. Wśród pomysłów pojawiły się między innymi ogród deszczowy (Grodzka 5a – wejście | 19.00-2.00), warsztaty Mury empatii. O komunikacji w przestrzeni miejskiej (Grodzka 5a – sala widowiskowa | 19.00-21.30), miejski kompostownik (Żmigród 12 | 19.00-2.00), a także pomysł na nową lokalizację stojaka na rowery (Plac Rybny | 19.00-2.00).

Nie ustają też prace zespołu badawczego Nocy Kultury pod opieką dr Aleksandry Kołtun. Podczas tej edycji nadal będziemy mogli pogłębiać wiedzę na temat nocokulturowości i tego co festiwal robi z miastem i ludźmi.

To oczywiście nie cały program Nocy Kultury. Na festiwal składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych, między innymi wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.

Pełny harmonogram już wkrótce na www.nockultury.pl, a najważniejsze punkty programu dostępne będą w wersji mobilnej w aplikacji Going.

13. Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 1 na 2 czerwca 2019 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie. 
Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.
Wielka premiera Studio SuperHit Festiwal

Po raz pierwszy w historii Polsat SuperHit Festiwal Telewizja Polsat zaprasza do oglądania studia festiwalowego, codziennie, na żywo, prosto z sopockiej plaży. Wywiady z gwiazdami, unikatowe materiały i absolutnie niezwykła para prowadzących – Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor! A to wszystko przez trzy gorące festiwalowe dni, od piątku 24 maja do niedzieli 26 maja.

Ona jest popularną aktorką teatralną i telewizyjną, znaną widzom Polsatu z serialu „Ślad”. On zaś prowadzący kultowy program „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Prywatnie Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor to jedna z najbardziej znanych par polskiego show-biznesu. Podczas największego wydarzenia muzycznego tego roku zobaczycie ich po raz pierwszy jako duet prowadzących! W ostatni weekend maja, czyli od 24 do 26, od godziny 9 do 10, na żywo, na antenie Telewizji Polsat, (w sobotę i w niedzielę także w Polsat News) pojawi się Studio SuperHit Festiwal, do którego Joanna i Maciej będą zapraszać gwiazdy festiwalu. Ich gośćmi będą między innymi: Michał Szpak, który zdradzi tajemnicę swoich niezwykłych kostiumów scenicznych i zdradzi, jak w tak krótkim czasie od swojego debiutu udało mu się dojść na szczyt list przebojów, Marcin Miller i jego przepis na sukces, Kamil Bednarek, który porozmawia z prowadzącymi o swoim jubileuszu i pasjach oraz Julia Wieniawa opowiadająca o tym, jak się czuje przed wielkim debiutem w roli prowadzącej festiwal. To jednak nie wszystko! Tylko w Studio SuperHit Festiwal zobaczymy przygotowania do wieczornych koncertów. Koroniewska i Dowbor będą łączyli się na żywo z Operą Leśną, gdzie prezenterka Eska TV, Ola Kot, zabierze widzów za kulisy tej wielkiej produkcji. Jak Joanna Koroniewska poradzi sobie w roli prowadzącej? Czy mąż będzie ją wspierał? Co wyjawią im festiwalowe gwiazdy? Te tajemnice zostaną odkryte od 24 do 26 maja w wyjątkowym Studio SuperHit Festiwal. Nie może Was zabraknąć!

Polsat SuperHit Festiwal 2019 organizuje Telewizja Polsat we współpracy z Miastem Sopot, Bałtycką Agencją Artystyczną BART oraz AlberT Production. Partnerem strategicznym Festiwalu jest Związek Producentów Audio-Video (ZPAV).

Patronami medialnymi Polsat SuperHit Festiwal 2019Radio Eska i Super Express. Wsparcia udzielają również Eska TV, Radio VOX FM, Radio Wawa oraz TeleTydzień.

Oficjalnymi partnerami technologicznymi i dostawcami szybkiego Internetu LTE na potrzeby
Polsat SuperHit Festiwal 2019Plus i Cyfrowy Polsat. Oficjalny partner flotowy – Grupa Zdunek.

zajrzyj po więcej:


Premiera klipu Kariny Opyrchał do singla „Nie przestaję biec”

Karina Opyrchał prezentuje swój najnowszy singiel pt. „Nie przestaję biec”, do którego sama skomponowała muzykę, a słowa napisała wspólnie z Michałem Kacprzakiem.

Karina Opyrchał to polska wokalistka, na stałe mieszkająca w Niemczech. Tworzy jednak i koncertuje po polsku. Jej debiutancki album ukaże się na początku przyszłego roku. Do najnowszego singla powstał teledysk, nakręcony we Frankufrcie nad Menem i Erfurcie w Niemczech. Teledysk wyreżyserowała Karina  we współpracy z Michałem Kacprzakiem. Za produkcję utworu odpowiada Jacek Markuszewski, perkusista zespołu De Mono, gitarami natomiast zajął się Waldemar Ace Mleczko, były gitarzysta grupy Łzy.Uprzedzam, że to nie jest piosenka o miłości – zdradza wokalistka. – To bardzo osobisty utwór. To moja opowieść o zmaganiu się z trudną rzeczywistością, cierpieniem i bólem, jaki spotkał mnie w dziecięcych latach. To także opowieść o motywacji, która pozwoliła mi znaleźć się dokładnie w tym miejscu, gdzie dziś jestem. Nigdy dotychczas nie zrobiłam takiego utworu. Uważam, że to najlepszy moment, by wypuścić coś, co ma dla mnie osobiste znaczenie i pokazać mnie z innej strony.

Karina Opyrchał nie jest debiutantką na polskiej scenie muzycznej. Piosenkarka od najmłodszych lat uczestniczyła w przeróżnych festiwalach i projektach muzycznych. W swojej karierze brała udział w licznych konkursach wokalnych, w których niejednokrotnie odgrywała pierwszoplanową rolę. Została laureatką między innymi Międzynarodowego Festiwalu w Pradze, gdzie w 2018 roku zdobyła I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Karina Opyrchał ma już na swoim koncie trzy dobrze przyjęte single. Jej wydawnicza przygoda rozpoczęła się za sprawą debiutanckiego „Powiedziałeś mi”, następnie ukazała się wyprodukowana przez Konrada Leszczyńskiego „Symfonia Odwagi”, a także wydany wiosną ubiegłego roku singiel „To twój dzień”, który wokalistka dedykowała młodym i zdolnym mieszkańcom Wadowic, swojego rodzinnego miasta. Przedostatnie nagranie, „Na dnie serca”, ukazało się jesienią 2018 roku.

„Nie przestaję biec”:
muzyka: Karina Opyrchał
słowa: Karina Opyrchał, Michał Kacprzak
gitary: Waldemar Ace Mleczko
produkcja: Jacek Markuszewski


zajrzyj po więcej: