środa, 24 kwietnia 2019

[WYWIAD] Wesley: „Chciałbym dogonić moje marzenia”

Wesley jest twórcą z mnóstwem projektów na koncie. Jakie znaczenie dla kariery wokalisty miał każdy z nich? Jakich brzmień słucha w domowym zaciszu? Jakie wątki autobiograficzne zawiera utwór „Dogonić czas”? Tego oraz znacznie więcej dowiecie się z wywiadu, do przeczytania którego serdecznie zapraszam! 

W ostatnich latach mieszkałeś w USA i w Wielkiej Brytanii, gdzie koncertowałeś, a także współpracowałeś z polonijną i lokalną sceną. Czy potrafiłbyś wskazać cechy różniące rynek muzyczny polski i ten zagraniczny?

Często jest tak, że polscy wykonawcy, artyści, muzycy szukają bądź szukali wzorców u artystów z tej samej branży na Zachodzie. Szczególnie w latach 90. ten trend uwidocznił się na naszej krajowej scenie muzycznej, kiedy tacy wykonawcy, jak Modern Talking, Kajagoogoo, Limahl, Bonnie Tayler, Scorpions czy też inni reprezentanci tak zwanego stylu new age mieli wpływ na to, co działo się i dzieje na światowym rynku muzycznym.
W latach 80. i 90. w Polsce pojawiły się zespoły Papa Dance, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Kombi, posiadające już swój określony styl, jednak ta muzyka miała wspólne cechy z tą, która przychodziła z Zachodu.
Gdybym jednak miał mówić o różnicach w poziomie artystycznym polskich i zachodnich wykonawców, to ja ich nie widzę... Polscy artyści, a zwłaszcza to młode pokolenie, prezentują tak wysoki poziom, iż my, Polacy, naprawdę nie mamy czego wstydzić się... Ja sam sięgam po najlepsze przykłady zespołów italo disco z lat 80. i nie ukrywam, że ostatnio coraz częściej słucham wykonawców rosyjskich.

Papa Dance, epizod z programem „Dyskoteka Pana Jacka”, założenie grupy Secret Love, kariera solowa... Tych etapów zaistniało w Twoim życiu całkiem sporo. Czy któryś z nich okazał się wyjątkowo wymagający lub w wyjątkowy sposób wpłynął na Twoje dalsze losy? Czy może jeden rozdział pozwalał na otworzenie kolejnego? 

Każdym człowiek rodzi się z jakimś talentem. Ja od urodzenia śpiewałem i tańczyłem. Śpiewałem wszędzie, gdzie się dało: w autobusie, w tramwaju, w drodze do przedszkola, potem w szkołach. Moja mama zauważyła ten talent i zapisała mnie na zajęcia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej. W szkole średniej wieczorowo byłem słuchaczem wydziału wokalnego przy PSM w Bydgoszczy. Kiedy czytałem nuty, w głowie tworzyły mi się melodie i teksty, napisałem tych tekstów około stu, ale tylko dla siebie, do szuflady. Pisałem o miłości, o życiu o tym, co mnie trapiło jako młodzieńca. W pewnym momencie zrodził się bunt do Boga i napisałem tekst pod tytułem „Zły Omen”... Wysłałem go do producentów Papa Dance, którzy właśnie pracowali na płytą „Nasz Ziemski Eden”. Długo nie czekałem na odzew, zadzwonił do mnie Sławek Wesołowski, zaproponował spotkanie w Warszawie i tak oto mój tekst znalazł się na tym albumie... Moje nazwisko pojawiło się pomiędzy taki wielkimi, jak Jacek Cygan, Wojciech Mann czy Janek Sokół.
Po jakimś czasie wraz z moim kolegą Krzyśkiem Kobusem założyliśmy formację Secret Love. Stworzyliśmy razem kilkanaście utworów i oddaliśmy je Firmie Green Starr, ta z kolei zaprosiła nas do zarejestrowania profesjonalnej sesji muzycznej w Studio S1 w Warszawie, jednak nasze piosenki nie brzmiały wtedy jak ówczesne disco polo i płyty nie wydaliśmy…
Pytasz o „Dyskotekę Pana Jacka”… Był to cykliczny program koncertowy, z którym Jacek Cygan jeździł po Polsce. Występowali między innymi Majka Jeżowska, Paweł Stasiak czy Krzysiek Antkowiak, na jedno z takich wydarzeń zaprosiłem do Bydgoszczy całą obsadę. Przy organizacji tego koncertu pomagał mi Grzesiek Bukała z zespołu Wały Jagiellońskie.

Twój najnowszy singiel nosi tytuł „Dogonić czas”. A  co Ty chciałbyś aktualnie dogonić? Czy istnieje jakiś szczególny cel artystyczny, do którego teraz dążysz? 

Co chciałbym dogonić, śpiewając „Dogonić czas”... Hmmm. Na pewno utracony w życiu czas, ten skonsumowany zupełnie nieprawidłowo. Chciałbym dogonić moje marzenia siedzące we mnie od dziecka, a których realizacja idzie bardzo opornie... Zawsze chciałem być na scenie, na estradzie, marzyłem o tym, by być aktorem, nawet zdawałem egzaminy po maturze do szkoły teatralnej w Warszawie. W klasie maturalnej przyjeżdżałem do stolicy na konsultacje do pana Zapasiewicza wciąż kładącego mi do głowy: „pracuj nad sobą, aż osiągniesz wymarzony cel”. Chyba właśnie do tego celu zmierzam.

W Internecie została umieszczona informacja, iż to „bardzo osobisty numer”. Czy mógłbyś wyjawić nam, czym w takim razie jest dla Ciebie rzeczony utwór?

Kiedy postanowiłem nagrać płytę, długo szukałem odpowiednich muzyków, kompozytorów, dzięki którym to marzenie mógłbym spełnić... I ich znalazłem. Całe wydawnictwo to ciąg powiązanych ze sobą tekstów o miłości, o utraconych niespełnionych marzeniach i o ciągłym zdobywaniu celu. „Dogonić czas” to moje wyznanie osobiste o moim małżeństwie, które nie przetrwało, o wyborach, które stawia nam na każdym kroku życie, o tym, co w życiu ważne i mało ważne. „Bo w życiu jest i płacz i śmiech... Wybierz to co chcesz...”

Nagranie zostało utrzymane w klimacie disco. A jaki gatunek gości w Twoim odtwarzaczu lub w słuchawkach? Masz swoich idoli, swoje autorytety, inspiracje?

Może zabrzmi to dziwnie, ale od najmłodszych lat słuchałem Papa Dance, słuchałem muzyki italo disco, lubiłem Maanam, Lady Pank, Kim Wilde, niemiecką piosenkarkę Nenę, Bad Boys Blue... A dziś oraz częściej sięgam po piosenki rosyjskiego wokalisty Sergieja Lazarewa. Chciałbym teraz nagrać album z muzyką o podobnym stylu.
Jednak muszę dodać, że od ponad trzydziestu lat jestem wierny mojej idolce Izie Trojanowskiej i chciałbym nagrać z nią duet. To też jedno z moich marzeń i Iza o tym doskonale wie... To właśnie Iza mnie inspiruje, to ona pierwsza powiedziała mi, iż powinienem śpiewać zawodowo... I ten cel teraz realizuję.

Na koniec zdradź, proszę, naszym Czytelnikom, kiedy możemy spodziewać się teledysku obrazującego wspomnianą piosenkę. 

To pytanie sam zadaję mojemu managerowi i właścicielowi wytwórni Soul Records, Łukaszowi Dziedziejko. To on podejmuje decyzje, kiedy powinien powstać klip do danej piosenki. Myślę, iż nadejdzie taka chwila, gdy zgrają się terminy produkcji klipu. Wtedy na pewno poinformujemy Waszą redakcję o tym fakcie :).

Serdecznie dziękuję za rozmowę!

zajrzyj po więcej:

Lady Pank zagra w kieleckim Amfiteatrze Kadzielnia

Już 26 maja bieżącego roku jeden z najpopularniejszych i najdłużej działających zespołów rockowych w Polsce wystąpi w Kielcach. Takie hity, jak „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona” czy „Zawsze tam gdzie ty” zabrzmią w malowniczych plenerach Amfiteatru Kadzielnia.

„When I'm 64”, czyli refren przeboju Beatlesów, mógł sobie zaśpiewać 17 kwietnia Jan Borysewicz, współzałożyciel i współtwórca wszystkich utworów Lady Pank. Na przekór metryce muzyk nie zamierza jednak spocząć na laurach. Formacja wciąż nagrywa i wciąż intensywnie koncertuje, zapełniając największe areny w kraju.

W 2018 roku legenda polskiego rocka hucznie świętowała jubileusz 35-lecia wydania debiutanckiego albumu, który okazał się prawdziwą kopalnią przebojów i dzięki któremu grupa Lady Pank zyskała status gwiazdy. Piękną rocznicę zespół uczcił wydaniem niezwykłej płyty. Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz nie ograniczyli się do przygotowania jubileuszowej reedycji, lecz ponownie weszli do studia i nagrali utwory z kultowego debiutu w nowych wersjach z udziałem licznego grona osobowości polskiego rocka (i nie tylko).  Warto wspomnieć w tym miejscu, że aż sześć pozycji z oryginalnego krążka trafiło na szczyt Listy Przebojów Programu Trzeciego, a w latach osiemdziesiątych był to wyznacznik popularności w Polsce. Do dzisiaj trudno wyobrazić sobie koncert Lady Pank bez takich hitów, jak „Zamki na piasku”, „Vademecum Skauta” czy wspomniane wyżej „Mniej niż zero” i „Kryzysowa narzeczona”. Ich teksty śpiewa kolejne już pokolenie fanów...

Zespół celebruje rocznicę premiery kultowego debiutu również podczas tegorocznej serii koncertów. Ale w ich setliście nie brakuje też przebojów z późniejszych lat. Również w Kielcach formacja zaprezentuje przekrojowy repertuar i zapowiada … niespodzianki. Jakie? O tym warto przekonać się na własne oczy i uszy.

Początek koncertu w Amfiteatrze Kadzielnia o 18.30.

pełna rozpiska trasy prezentuje się następująco:


Kielce – Amfiteatr Kadzielnia – 26.05.2019 – godz. 18.30

Opole – Amfiteatr NCPP – 14.09.2019 – godz. 19.30
Gdańsk/Sopot – Ergo Arena – 13.10.2019 – godz. 18.30
Katowice – Hala Spodek 26.10.2019 – godz. 18.30
Wrocław – Hala Stulecia – 17.11.2019 – godz. 18.30
Kraków – Tauron Arena Kraków – 23.11.2019 – godz. 18.30


Bilety na koncerty dostępne są w salonach Empiku i za pośrednictwem strony oraz w internetowych sieciach sprzedaży.

zajrzyj po więcej: