czwartek, 17 stycznia 2019

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na 61. edycję „World Press Photo”

Najlepsze fotografie prasowe ostatnich miesięcy na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury! Wszystko za sprawą wystawy „World Press Photo 2018” organizowanej przez Fundację World Press Photo we współpracy z firmą Canon.W ramach prezentacji zobaczymy ujęcia nagrodzone w konkursie na najlepszą fotografię prasową. Na 61. edycję konkursu napłynęło przeszło siedemdziesiąt tysięcy prac nadesłanych przez ponad cztery i pół tysiąca fotografów ze stu dwudziestu pięciu krajów. W NCK zobaczymy sto trzydzieści siedem najlepszych fotografii. Grand Prix tegorocznej edycji konkursu zdobył wenezuelski fotoreporter Ronaldo Schemidt, który zwycięski kadr uchwycił w Caracas, swoim rodzinnym mieście, podczas zamieszek wywołanych przez protest przeciwko prezydentowi Wenezueli Nicolás Maduro. Schemidt sfotografował uczestnika protestu, José Víctora Salazar Balzę, uciekającego przed pożarem. Wystawa będzie czynna od 8 do 28 lutego.


Kolejna propozycja to wielkoformatowa wystawa fotografii Adama Gryczyńskiego„Okolice Nowej Huty”. Tak pisze o niej sam autor: Portret ziemi, który sporządziłem, jest próbą uchwycenia jej zanikającego uroku. Jest moją odpowiedzią na gwałtowne przeobrażenia, które tutaj zachodzą i dalej będą postępowały kształtując, lub raczej deformując jej oblicze. Ekspozycja wpisująca się w ramy obchodów 70-lecia Nowej Huty czynna będzie do 28 lutego. 


Wystawa piętnastu fotografii wykonanych latem 2018 roku przez Ryszarda Horowitza, ukazuje z zupełnie nowej perspektywy zakamarki krakowskiego Starego Miasta. Autor, uznany fotograf i prekursor cyfrowego przetwarzania zdjęć, posłużył się nowoczesnym sprzętem fotograficznym, w tym dronami. Wystawę pierwotnie zaprezentowano przed uczestnikami 3. edycji kongresu Open Eyes Economy Summit, w NCK nastąpi jej pierwsza ogólnodostępna prezentacja. Mowa o „Fantazjach krakowskich Ryszarda Horowitza” i wystawie, która czynna będzie od 31 stycznia do 28 lutego.


Autorką kolejnej wystawy – „Stopklatka obecności” – jest Danuta Węgiel. Od lat portretuje ludzi kultury, w tym najważniejsze postaci polskiej literatury. Przed jej obiektywem stanęli między innymi: Stanisław Lem, Olga Tokarczuk, Jerzy Pilch oraz Andrzej Stasiuk. Szczególne miejsce w sercu i kadrze artystki zajmują poeci, z wieloma była i jest zaprzyjaźniona, jak na przykład z Ewą Lipską, co widać zwłaszcza w cyklu „Na styku” zamieszczonym w tomie próz poetyckich „Pęknięte oko czasu”. Część portretowanych odeszła już do lepszego świata: Julia Hartwig, Tadeusz Różewicz czy nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, jednak pozostają w naszej świadomości właśnie tacy, jak na zdjęciach Danuty Węgiel. Jej fotografie wzbudzają sympatię do ich bohaterów. I chyba to właśnie sprawia, że „się podobają” – są cenione zarówno przez oglądających, jak i przez portretowane postaci. Wystawa będzie czynna od 31 stycznia do 28 lutego.


Ostatnią propozycją z cyklu Siła Fotografii to wystawa Władysława Rospondka „Fotograf z Pleszowa”. Artysta mieszka w Krakowie, fotografuje od 1950 roku. Po raz pierwszy nagrodzono go w 1960 roku, kiedy wziął udział w konkursie „Piękno Polski Południowej”. W 1961 roku został członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; krajowych i międzynarodowych; indywidualnych i zbiorowych. Wystawa będzie czynna do 3 marca.

czas trwania wystawy: 8-28 lutego 2019 
wernisaż wystawy: 7 lutego 2019 (czwartek)
miejsce: Biała Galeria CENTRUM – Nowohuckie Centrum Kultury
bilety: 10/8 zł
wstęp na wernisaż: na podstawie zaproszeń

zajrzyj po więcej: