wtorek, 15 stycznia 2019

Święto teatru dla najmłodszych w Nowohuckim Centrum Kultury

FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI Kraków 2019
14-25 stycznia, Nowohuckie Centrum Kultury

Festiwal Teatrów dla Dzieci jest unikatowym wydarzeniem organizowanym od ponad dwudziestu lat przez Nowohuckie Centrum Kultury. Festiwal – odbywający się rokrocznie podczas ferii zimowych – służy nie tylko popularyzacji sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży, ale także kształceniu kultury teatralnej i wyrabianiu nawyków obcowania z kulturą. Najbliższa edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 14-25 stycznia 2019. Przez dziesięć dni festiwalowych na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury będzie można zobaczyć dziesięć różnych spektakli adresowanych do młodych widzów. Zaplanowano także szereg wydarzeń towarzyszących, wzbogacających program festiwalowy i angażujących publiczność do jeszcze intensywniejszego poznania specyfiki świata teatru.

SCENA NCK, g. 11.00
14 stycznia (poniedziałek)
CALINECZKA – Teatr Lalek „Banialuka” – Bielsko-Biała

„Calineczka” Marty Guśniowskiej w reżyserii Witolda Mazurkiewicza to niezwykle atrakcyjne wizualnie widowisko muzyczne traktujące o przygodach dziewczynki o niewielkich rozmiarach, lecz wielkim sercu.  Maleńka bohaterka wyrusza w świat, by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia. Wędrując przez rozmaite krainy, napotyka na miejsca przytulne i słoneczne, ale również mroczne i niesympatyczne. Spotyka istoty przyjazne, jak i takie, które chcą ją wykorzystać. Losy Calineczki układają się w opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i miłości, o potrzebie niesienia pomocy, wzajemnym szacunku, wrażliwości na cierpienie innych, dobroci. Wykreowana na scenie baśniowa kraina odkrywa przed małymi widzami zachwycającą i zaskakującą magię teatru. Dzięki pomysłowej scenografii dzieci z zapartym tchem śledzą kolejne transformacje olbrzymiej wielobarwnej formy, na ich oczach przekształcającej się w kwiat, żabę, pająka oraz inne postaci z opowieści Andersena. Muzyczny charakter widowiska, melodyjne piosenki i wartka akcja sprawiają, że przedstawienie, mimo iż momentami niepokojące, nawet przez chwilę nie przestaje czarować. Spektakl dla dzieci od 3 roku życia. Czas trwania to 60 minut.

15 stycznia (wtorek)
DZIECI Z BULLERBYN – Teatr Miejski – Gliwice

Adaptacja znakomitej powieści Astrid Lindgren, cieszącej się niesłabnącym powodzeniem i sympatią zarówno dzieci, jak i rodziców. Ukłon w stronę wyobraźni i hołd dla dziecięcej, niczym nieskrępowanej wiary w siłę przyjaźni i uśmiechu. Bogaty świat zabaw, radości, smutków, pierwszych obowiązków i rodzinnych rytuałów jest idealnym punktem wyjścia do gry teatralną formą. Jerzy Jan Połoński jako reżyser spektaklu dla dzieci posłużył się różnorodnymi formami teatralnymi, które przeplatają się między sobą. Początkowo maskotki na półkach Lissy ożywają, lecz to przecież normalna sprawa w dziecięcym pokoju. Uosabiając pozostałe dzieci z wioski, przedstawiają się niczym w teatrze lalek. Nie brakuje także kreatywnego podejścia do rekwizytów, kiedy to koc staje się dowolnym instrumentem muzycznym, a zasłonka wiśniowym drzewem lub chmurą kurzu. Emocje wyrażać można na wiele sposobów, w tym na przykład jak szewc – wydając z siebie różnego rodzaju dźwięki i ruchy. Jeśli czegoś nie ma, to można sobie wyobrazić, że jest, i każde dziecko o tym wie. Za pomocą własnego ciała lub gestu można przekazać każdą informację, przecież nie trzeba jeść cukierka, żeby mówić jak z cukierkiem w buzi, a odpowiednia postawa sygnalizuje gotowość do wystrzelenia z pistoletu. Różnorodne formy teatralne użyte w spektaklu doskonale pokazują podobieństwa do
dziecięcych zabaw – mówi Agnieszka Dróżdż / Teatr dla Was. Spektakl dla dzieci od 5 roku życia. Czas trwania to 70 minut.16 stycznia (środa)
KAROLCIA – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

Muzyczny spektakl na podstawie „Karolci”, bestsellerowej powieści Marii Krüger! Historia dziewczynki, która zbiegiem okoliczności weszła w posiadanie zaczarowanego koralika spełniającego życzenia. Karolcia bawi się, latając po niebie i stając się niewidzialną, wyczarowuje zabawki i słodycze, płata figle, zadziwiając dorosłych i dzieci. Czy jednak z magii można korzystać bez ograniczeń? Jaki jest koszt spełnienia życzeń? Dziewczynka zauważa, że koralik zmienia ludzi. Kusi ich obietnicą władzy i bogactwa, wywołuje w nich chciwość i niepohamowany apetyt. Jak najlepiej spożytkować moc koralika? Jakie życzenie my chcielibyśmy wypowiedzieć do małej, niebieskiej kulki? Premiera odbyła się 12 października 2018. Spektakl dla dzieci od 6 roku życia. Czas trwania to 1 godzina i 20 minut (w tym przerwa).17 stycznia (czwartek)
MIŚ TYMOTEUSZ RYM CIM CI – Teatr Lalek „Rabcio” – Rabka-Zdrój

„Miś Tymoteusz Rym Cim Ci” opowiada o przygodach sympatycznego i wesołego misia szukającego prawdziwego przyjaciela. To piękna, kolorowa bajka, która przekazuje uniwersalną prawdę o sile przyjaźni. Uwagę najmłodszych przyciąga charakterystyczna, pluszowa scenografia, porywa też skomponowana przez Bogdana Szczepańskiego muzyka. Spektakl dla dzieci od 3 roku życia. Czas trwania to 50 minut.

18 stycznia (piątek)
AKADEMIA PANI BEKSY – Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” – Kielce

 „Nazywam się Basia Niezgódka. Mam dziesięć lat i właśnie, no właśnie… Pewnie zastanawiacie się, skąd znacie moje nazwisko. Tak, tak, no raczej nie inaczej… Adaś Niezgódka to mój tata. To on bajdurzył kiedyś, że był uczniem Akademii Pana Kleksa. Opowiadał mi na dobranoc o szalonym profesorze, który częstował go piegami, o szpaku Mateuszu, o golarzu Filipie, kleksografii i o chłopcach, których imiona rozpoczynały się na literę A. Ambroży, Anastazy, Adolf…”

Basia trochę tacie nie wierzyła, a trochę mu zazdrościła. Czy nie wspaniale byłoby przeżyć równie szalone przygody? Dalekie loty w kosmos, niezwykłe podróże, wariackie zabawy na podwórku… Koniecznie w gronie przyjaciółek, na przykład o imionach na literę B! I właśnie razem z nimi – Bogną, Beatką, Bożenką –uczęszcza do Akademii Pani Beksy rozwiewającej smutki za pomocą śmiejżelków, siniaki zamienia na kogel mogel, gorliwie pyta z dowcipów. Pozwala też zmyślać, łazić po drzewach i taplać się w kałużach. A wszystko to na przekór intrygom… Różowej Królowej! Spektakl „Akademia Pani Beksy” w reżyserii Roberta Drobniucha powstał na podstawie sztuki autorstwa wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Julii Holewińskiej. To pełna humoru i fantazji opowieść o tolerancji, przyjaźni i dążeniu do szczęścia – wbrew przeciwnościom, powinnościom i schematom. Niezwykła szkoła, do której trafia Basia Niezgódka, uczy radości, figli i psot, ale też wzajemnego szacunku, życzliwości i wiary we własne siły. Do tego wiedzę
wykłada się tu w porywających dźwiękach piosenek, na wzór kultowych przebojów słynnego Pana Kleksa. Spektakl aktorski i lalkowy, przeznaczony dla dzieci od 7 roku życia. Czas trwania to 1 godzina i 10 minut (bez przerwy).21 stycznia (poniedziałek)
KARIUS I BAKTUS – Teatr Lalek „Rabcio” – Rabka-Zdrój

Historia dwóch gagatków grasujących w… buzi pewnego chłopca! Rzecz przezabawna i pedagogiczna zarazem. Karius i Baktus to dwie bakterie, które uwielbiają słodycze, a boją się dentysty. A że ich „posiadacz” – Marek – zębów myć nie chce, a cukierki pochłania w ilościach hurtowych, znaleźli prawdziwe „niebo w gębie”. Żywy plan, animacja różnego rodzaju i wielkości lalek, świetlne czary-mary, a także bańki mydlane. Bakterie skończą marnie, ale na tyle dobrze, że nawet oglądające spektakl maluchy nie będą się bać, za to zęby będą myć częściej. Spektakl dla dzieci od 3 roku życia. Czas trwania to 50 minut.

22 stycznia (wtorek)
ZORRO – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

Spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci. Przenieśmy się do rozpalonego słońcem Meksyku, gdzie dręczona przez okrutnego Gubernatora ludność wypatruje bohatera. Wraz z Don Diego di Ahuilera, zwanym El Zorro, przeżyjmy najgorętszą przygodę sezonu! Walczmy o dobro, by wśród tętentu kopyt, świstów szpad i zalotnych szeptów kobiet ocalić Nuevo Leon. Pełnowymiarowa obsada, popisy fechtunku, kostiumy i scenografia inspirowane meksykańską sztuką składają się na doskonały spektakl będący najbardziej wyczekiwaną produkcją podczas Festiwalu. Zawitajcie do NCK, gdzie czeka zamaskowany el Zorro i przygoda ostra jak jego szpada! Spektakl dla dzieci od 7 roku życia. Czas trwania to 1 godzina i 20 minut (w tym przerwa).

23 stycznia (środa)
SZEWCZYK DRATEWKA – Teatr Zagłębia – Sosnowiec

Spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci. Sztuka Marii Kownackiej należy do klasyki polskiej literatury dla dzieci. Prześliczna królewna zostaje porwana i uwięziona przez smoka. Zrozpaczony Król wysyła jej na ratunek swoich żołnierzy, nie starcza im jednak odwagi, by zmierzyć się z okrutną bestią, wracają więc okryci hańbą. Tymczasem w zamku pojawia się dzielny szewczyk Dratewka, który podejmie próbę oswobodzenia Królewny. Zanim jednak mu się to uda, będzie musiał zjednać sobie tajemniczego czarnego kota i Babę Jagę. Spektakl dla dzieci od 3 roku życia. Czas to trwania: 50 minut.

24 stycznia (czwartek)
MAŁY TYGRYS PIETREK – Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” – Kielce

Spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci. Co się dzieje, kiedy mama musi wyjść do fryzjera, a małego Tygrysa Pietrka dopada wielki strach? Straszne rzeczy, bo życzliwi krewni, Bardzo Odważne Tygrysy. odbierają maluchowi jego tygrysie paski symbolizujące odwagę! W końcu chcąc nosić futro w pręgi, bać się po prostu nie wypada, a tymczasem wszystko wokół jest takie przerażające… Skąd zatem wziąć odwagę? Ze sklepu, od wojska, a może od Indian i Kowbojów? Jak wyleczyć się ze strachu i pobiec po doktora, gdy mama zachorowała? Zwłaszcza w środku nocy i szalejącej burzy… „Mały Tygrys Pietrek” to jedna z najpopularniejszych polskich sztuk dla dzieci autorstwa Hanny Januszewskiej, wystawiana na scenach w całym kraju.  Dokładnie trzydzieści lat temu tekst miał premierę także w teatrze „Kubuś” i teraz, w zupełnie nowej inscenizacji, wraca na afisz ponownie (II premiera – wrzesień 2018). Historia opowiedziana w prosty, ciepły i zabawny sposób porusza zawsze aktualny i ważny problem oswajania dziecięcych lęków, jest zatem doskonałą propozycją i dla małych widzów, i ich rodziców. Pietrka, który ma pietra, nie sposób nie polubić. Koniecznie go poznajcie! Spektakl dla dzieci od 3 roku życia. Czas trwania to 45 minut (bez przerwy).

25 stycznia (piątek)
PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK – Teatr Nowy z Zabrza

Plastuś to mały ludzik z plasteliny, bardzo popularny wśród dzieci. Mieszka w piórniku dziewczynki, a jego sąsiadami są szkolne przybory: pióro, stalówki, gumka myszka, ołówek i scyzoryk. W swoim pamiętniku, mały ludzik, doskonale opisuje pierwsze doświadczenia i wzruszenia z szkolnego życia. Co więcej, Plastuś nie jest tylko obserwatorem przygód uczniowskich, ale sam bierze w nich udział. Dotrzymuje kroku małej Tosi i jej kolegom w dostosowywaniu się do obowiązków ucznia, zasad koleżeństwa, porządku i poszanowania cudzej własności. Trudno o lepsze przedstawienie dla pierwszoklasisty. Czas trwania to 1 godzina i 30 minut (z przerwą).SCENA DLA NAJNAJÓW
15 stycznia (wtorek), g. 10.00, 11.30, s. C03
W SIÓDMYM NIEBIE – spektakl dla najnajów
Teatr Sensoryczny Minimi

Spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci. „W siódmym niebie” to naj-najowe, kameralne warsztaty dla najmłodszych i ich opiekunów z pogranicza teatru przedmiotu i edukacji sensorycznej. Główną ideą projektu jest wspólne działanie: wsparcie najmłodszych w odkrywaniu swoich możliwości, zainteresowań, obserwowaniu świata dookoła. To również bardzo łagodne, przyjazne wprowadzenie do świata teatru. Nie ma tu klasycznego podziału na widownię i scenę. Wszystkie działania prowadzone są bowiem pośród dzieci i opiekunów, dzięki czemu najmłodsi mogą w nich czynnie uczestniczyć oraz bezpośrednio doświadczać każdej z proponowanych zabaw. Czym są zmysły? Jak je nazwać? Jak rozpoznać? Na pewno uda się to zrobić „W siódmym niebie”! Przytul się do miękkiej chmury i powąchaj, jakie zapachy może przynieść wiatr. A może razem wdmuchniemy na niebo chmurę w innym kolorze? Jest szara? Czy ona szumi? Co to oznacza? Gdy schowasz się pod chmurkowym kocykiem, za chwilę przekonasz się jak miły w dotyku i puszysty jest śnieg. A gdy zajdzie słońce, wybierzemy się w podróż pośród gwiazd! Księżyce z lustrzanych kul, tęcza, kolorowy deszcz, chmurkowe tunele. Wspólnie z aktorami odkryjecie, jak niezwykłe może być niebo! – zapraszają twórcy spektaklu. Projekt powstał we współpracy z Fundacją Sceny Lubelska 30/32 w Warszawie i Klubem. Kultury Akwarium w Rzeszowie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). Serdecznie zachęcamy do czynnego udziału również opiekunów. Ze względu na specyfikę działań, poprosimy wszystkich o zdjęcie butów. Projekt powstał z myślą o dzieciach od 6 miesięcy do 4 lat. Czas trwania to 50 minut. Liczba uczestników oscyluje wokół czterdziestu widzów.

22 stycznia (wtorek), godz. 10.00, 11.30, s. C03
BAM-BAM – Teatr Chrząszcz w Trzcinie

Spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci. Przedstawienie oparte jest na prostych środkach wyrazuczyli naturalnych kolorach, formach i dźwiękach, co pozwala młodym widzom wyciszyć się, skupić i wniknąć w świat teatru. Charakterystyczne dla teatru środki wyrazu uzupełniane są ogromnymi piłkami, klockami, a nawet bańkami mydlanymi. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi. To propozycja dla maluszków – już od pierwszych miesięcy życia – wraz z rodzicami. Na widzów czekają pufy i poduszki ułożone na podłodze, bywa też i tak, że publiczność zajmuje miejsce tuż obok aktorów na scenie.
Projekt powstał z myślą o dzieciach od 6 miesięcy do 3 lat. Czas trwania to 30 minut + 15 minut zabawy.
Liczba uczestników oscyluje wokół pięćdziesięciu widzów.WARSZTATY
POMYŚL – UŁÓŻ – SPRAWDŹ… I BAW SIĘ!  warsztaty edukacyjne
15, 22 stycznia 2019, g. 13.00, sala 117 

Warsztaty edukacyjne dla dzieci oparte na zasadzie nauki poprzez zabawę. Bawiąc się, dzieci rozwiązują zagadki i łamigłówki, tworzą własne układanki i ciekawe konstrukcje, ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, pamięć i logiczne myślenie. Poziom trudności jest każdorazowo dopasowywany do wieku uczestników. Zajęcia w grupach liczących około dwudziestu uczestników trwają 45-60 minut. Wstęp wolny.

KONKURS

Podczas Festiwalu zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w plebiscycie na najciekawszy spektakl teatralny. Wśród uczestników konkursu zostaną rozdane nagrody.

BILETY

bilety na spektakle: 22/20 zł
bilety na spektakle dla najnajów: 20 zł dorośli/10 zł dzieci
informacje i zamówienia: Nowohuckie Centrum Kultury, Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl

zajrzyj po więcej: