wtorek, 6 listopada 2018

[PREMIERA] #Rozmówka z... Kingą Miśkiewicz | odcinek 45 |

Zapraszamy do obejrzenia czterdziestego piątego odcinka cyklu wywiadów „#Rozmówka z...”, w którym Tomasz Ochota rozmawia z artystami na tematy czysto muzyczne.
______________________________

Tym razem gościem najnowszego odcinka jest Kinga Miśkiewicz, którą można kojarzyć z projektu Furia Futrzaków, koncertowania z Ten Typ Mesem, programu „All Together Now. Śpiewajmy Razem” czy z najnowszego albumu „To Mi Nie”. 
_____________________________


______________________________

gość: Kinga Miśkiewicz

Facebook:
https://www.facebook.com/KingaMiskiewiczofficial/
YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UC99R97rPZBCOvKRtJK95W1w
Instagram:
https://www.instagram.com/kingamiskiewicz/
______________________________

prowadzący: Tomasz Ochota

Facebook:
https://www.facebook.com/tomaszochotarozmowka/
Instagram:
https://www.instagram.com/tomaszochota/
Snapchat:
https://www.snapchat.com/add/tomaszochota
______________________________„Bunt młodości”, czyli płyta Natalii Moskal z tekstami Kazimiery Iłłakowiczówny

„Bunt młodości” to tytuł albumu EP Natalii Moskal, na którym znalazły się teksty wybitnej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny. Muzykę napisał zaś Jan Stokłosa. Wydawnictwo obejmuje pięć przemyślanie wybranych utworów, w których wyczuwalne jest zaangażowanie Iłłakowiczówny w sprawy społeczno-polityczne. Natalia Moskal, jako artystka młodego pokolenia, fascynująca się kobietami potrafiącymi iść pod prąd, postanowiła skupić się na tej części twórczości poetki, która pokazuje jak ważnym głosem w dziejach Polski była poezja Kazimiery Iłłakowiczówny. Płytę promuje singiel „Trąbka”. 

Fascynacja Natalii Moskal Kazimierą Iłłakowiczówną rozpoczęła się po przeczytaniu jej biografii: „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” Joanny Kuciel-Frydryszak. Lektura stała się punktem zapalnym do tego, aby bliżej przyjrzeć się tym dziełom, a następnie podjąć decyzję o stworzeniu projektu muzycznego. To kolejna ważna osobowość, której twórczość Natalia postanowiła przybliżyć. Wcześniej przetłumaczyła i doprowadziła do wydania książki „Rodowód” Ester Kreitman, siostry Noblisty Isaaca Bashevisa Singera. Obie kobiety łączy odwaga, niezależność w myśleniu i działaniu, połączona z ogromną wrażliwością. Iłłakowiczówna tłumaczyła także literaturę, co Natalii wydało się w jej bogatej i złożonej biografii interesujące i szczególnie bliskie. Tytuł płyty, a więc „Bunt młodości”, też ma niemałe znaczenie. W odczuciu Natalii jest to bowiem tekst obrazujący przynależność do wspólnoty młodych ludzi, chcących zmienić świat.

Historia Kazimiery Iłłakowiczówny jest niezwykła już od wczesnego dzieciństwa. Najbardziej imponuje mi jej siła, która zapewne była jej niezbędna, aby przetrwać strach przed ostracyzmem społecznym ze względu na bycie nieślubnym dzieckiem, osierocenie, dwie wojny, brak możliwości powrotu do ukochanej pracy w MSZ po II wojny światowej czy też prowadzenie samotnego życia. Mawiała, że poświęciła życie osobiste, aby „przeżywać zbiorowość”. Dokonując wyboru wierszy, skupiłam się na tekstach, które pokazują właśnie zaangażowanie Iłłakowiczówny w losy Polski. Są to utwory, które opowiadają o cierpieniu, niewoli, wojnie, jak również nawiązują do odzyskania niepodległości - mówi Natalia Moskal.

Muzykę do wszystkich pięciu utworów skomponował Jan Stokłosa, odpowiadający ponadto za produkcję krążka. Album jest eklektyczny - łączy między innymi harfę, fortepian, czy kwartet smyczkowy z brzmieniami elektronicznymi. Zróżnicowano także dynamikę utworów. Dwie piosenki („Trąbka” i „Miłość”) są liryczne, bardziej stonowane, a pozostałe trzy dynamiczne i energetyczne. Tytułowy „Bunt młodości” jest transowy i hipnotyczny, adekwatny do jego emocjonalnej siły.

Płytę promuje singiel „Trąbka”Bardzo podoba mi się liryczny charakter tego utworu. Jest niezwykle emocjonalny, ale ma też w sobie pewną lekkość i kołysankowy charakter, który mnie wzrusza. Lubię też tę powtarzalność refrenu, który niby jest tylko zbitką kilku sylab, ale jednocześnie jest w nim ukryta niesamowita moc - dodaje Natalia.

W procesie powstawania krążka wzięli udział:
kompozycje, aranżacje, produkcja muzyczna - Jan Stokłosa
realizacja nagrań/ edycja/ mix/ mastering - Tomasz Budkiewicz
opieka wokalna - Paulina Grochowska, Kamil Dominiak 
fortepian, Hammond, Rhodes, Synths, Programming, Loopy - Jan Stokłosa
perkusja - Błażej Gawliński
bas - Michał Grott
gitara - Andrzej Olewiński
kwartet smyczkowy - Paulina Mastyło-Fałkiewicz, Anna Szalińska-Zaziębło, Sylwia Mróz-Celuch, Dorota Woźniak-Mocarska
harfa - Sandra Kopijkowska
projekt graficzny okładki - Artur Żuchowski
zdjęcia - fotografie ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej PAN; Angelika Chmiel

zajrzyj po więcej:„Chcesz”, czyli nowy singiel projektu KOLOROFONIA

„Chcesz” to najnowszy singiel zapowiadający drugi album projektu KOLOROFONIA. Utwór ten, nie czekając na klip, trafił na YouTube'owy kanał i do streamingu w ostatni piątek października. Sam album pojawi się w Sieci w pierwszej połowie listopada, a w postaci krążka CD pod koniec tego samego miesiąca. 

Zarówno „Chcesz”, jak i pozostałe niepublikowane dotychczas utwory z nadchodzącego wydawnictwa usłyszeć można w codziennej wideorelacji na Facebookowym profilu projektu (a wcześniej także na Instagramie i kanale YouTube), od połowy października gromadzącej widownię dopingującą owo wykraczające poza ramy muzyczne przedsięwzięcie. Znajdziemy tam ponadto nagrania, które z jakichś powodów nie trafiły finalnie na płytę, oraz te starsze, planowane jako bonusy na reedycję debiutanckiego albumu. Premierę krążka zaplanowano wstępnie na rok 2019.zajrzyj po więcej:


Katelsen z teledyskiem do singla „Musito”

Debiutancki singiel zespołu Katelsen wciąż jeszcze rozgrzewa łącza internetowe, a już w Sieci pojawiło się drugie nagranie tej grupy. Piosence zatytułowanej „Musito”, gdyż właśnie o niej mowa, towarzyszy teledysk.

Za klip do singla  „Musito” odpowiada GRZVideos. Utwór jest już dostępny w serwisach streamingowych.Katelsen to formacja tworząca alternatywny hip-hop, stanowiący alternatywę dla zagubionego w pędzie za łatwym pieniądzem głównego nurtu. W skład zespołu wchodzą Sinsen, Adam L oraz DJ Cutahead. Projekt ten to wypadkowa trzech spojrzeń na otaczający nas wszechświat, którego każdy z nas jest cząsteczką.  Łączenie stylów i eksperymentowanie z brzmieniami organicznymi, elektroniką, skreczem i niebanalną liryką zaowocowały powstaniem oryginalnego sznytu.

zajrzyj po więcej: